Nedavna studija povezana sa UNIST-om objavila je novi put za merenje nivoa šećera u krvi (BGL) bez vađenja krvi. Ovo je revolucionarna, neinvazivna tehnika za testiranje nivoa glukoze u krvi, korišćenjem senzora glukoze na bazi elektromagnetnih (EM) talasa umetnutog ispod kože. Njihovi nalazi su privukli veliku pažnju, jer metoda eliminiše potrebu da pacijenti sa dijabetesom više puta bodu prste meračem glukoze.
Ovaj proboj su predvodili profesor Franklin Bien i njegov istraživački tim na Odeljenju za elektrotehniku na UNIST-u.
U ovoj studiji, istraživački tim je predložio senzor baziran na elektromagnetima koji se može subkutano implantirati i koji je sposoban da prati male promene u dielektričnoj permitivnosti usled promena u BGL. Predloženi senzor, koji je oko jedne petine veličine pamučnog štapića, može meriti promene u koncentraciji glukoze u intersticijskoj tečnosti (ISF), tečnosti koja ispunjava prostore između ćelija.
„[Naš] sadašnji rad je napor za realizaciju implantabilnog elektromagnetnog senzora, koji može biti alternativa senzoru glukoze zasnovanom na enzimima ili optičkom“, primetio je istraživački tim. „Predloženi senzor za implantaciju ne samo da je prevazišao nedostatke postojećih sistema za kontinuirano praćenje glukoze (CGMS), kao što je kratak životni vek, već je takođe poboljšao tačnost predviđanja glukoze u krvi.