Platforma za kratke video snimke TikTok saopštila je u sredu da je u stanju pripravnosti zbog sadržaja koji krši njene smernice u Maleziji nakon što su vlasti upozorile na porast etničkih tenzija na društvenim medijima nakon neuverljivih opštih izbora.
Subotnji izbori završeni su u parlamentu bez presedana, a nijedan od dva rivalska saveza nije uspeo da obezbedi dovoljno mesta u parlamentu za formiranje vlade.
„Nastavljamo da budemo u stanju visoke pripravnosti i agresivno ćemo ukloniti svaki sadržaj koji krši pravila“, navodi se u saopštenju TikTok-a, koji je u vlasništvu kineske firme BiteDance.
TikTok je saopštio da je bio u kontaktu sa malezijskim vlastima u vezi sa ozbiljnim i ponovljenim kršenjima smernica zajednice od pred izbore.
Jedna od alijansi koja se nada da će formirati vladu je konzervativna, uglavnom etnička malajska, muslimanska grupa koju predvodi bivši premijer Muhidin Jasin.
Uključuje islamističku stranku PAS, koja se zalagala za striktno tumačenje šerijatskog islamskog verskog zakona. Njeni izborni rezultati izazvali su zabrinutost u zemlji sa značajnim etničkim kineskim i etničkim indijskim manjinama, od kojih većina sledi druge vere.
Lider veteranske opozicije Anvar Ibrahim predvodi drugu alijansu koja se bori za vlast, grupu multietničkih, progresivnijih partija koja uključuje Partiju demokratske akcije, pretežno etničku kinesku stranku koja je tradicionalno bila nepopularna među biračima iz većinske malajske zajednice.
Korisnici društvenih mreža prijavili su brojne TikTok postove od izbora u kojima se pominje nered u glavnom gradu Kuala Lumpuru 13. maja 1969. godine, u kojem je ubijeno oko 200 ljudi, nekoliko dana nakon što su opozicione stranke koje podržavaju etnički kineski glasači upali na izbore. .
TikTok je saopštio da je uklonio video snimke sa sadržajem koji se odnosi na 13. maj koji je prekršio njegove smernice zajednice, rekavši da ima „nultu toleranciju“ na govor mržnje i nasilni ekstremizam.
TikTok je odbio da otkrije broj postova koje je uklonio ili broj pritužbi koje je primio.
Reuters je rekao da će ukloniti sve naloge kojima upravljaju korisnici mlađi od 13 godina nakon što su se neki roditelji požalili da su njihova deca bila izložena uvredljivom sadržaju.
Rojters je pregledao oko 100 video snimaka na TikTok-u, od kojih su neki ljudi pokazivali oružje kao što su noževi i mačete. Neki su se obratili „mladim malajskim ratnicima“ i rekli da Anvarove pristalice treba da se „sećaju incidenta od 13. maja“.
Kao odgovor, pojavila se poplava video snimaka koji objašnjavaju istoriju nasilja 13. maja, a mnogi etnički malajski korisnici pozivaju na jedinstvo i kritikuju one koji podstiču nasilje.
Policija je poručila korisnicima društvenih mreža da se uzdrže od postavljanja „provokativnog“ sadržaja, rekavši da je otkrila postove koji se dotiču rase i religije i vređaju monarhiju.
Kralj je pozvao svoje kolege nasledne sultane da se sastanu u četvrtak kako bi razgovarali o tome ko bi trebalo da bude premijer.
PAS se oglasio saopštenjem u kojem poziva sve strane da poštuju ustav, čuvaju javni red i izbegavaju provokacije koje bi mogle da ugroze harmoniju u zemlji.
Anvar je rekao da napori da se uspostavi odgovorna i stabilna vlada ne bi trebalo da se završe previranjima.
„Zabrinut sam što vidim rasistička osećanja i retoriku koju i dalje zastupa nekolicina sa očajničkim i stečenim interesima“, rekao je on u izjavi u utorak.
Policija je saopštila da postavlja 24-časovne kontrolne punktove na putevima širom zemlje kako bi osigurala javni mir i bezbednost.
Policija je takođe saopštila da je uhapsila muškarca u državi Selangor u blizini Kuala Lumpura jer je pretio kralju u objavi na Instagramu u kojoj se neidentifikovana etnička grupa pominje kao „koruptori“.
Instagram nije odmah odgovorio na zahtev za komentar poslat e-poštom.