Uber: Vozačima u Meksiku planira da ponudi socijalno osiguranje

Uber: Vozačima u Meksiku planira da ponudi socijalno osiguranje

Tehnološki gigant Uber i aplikacije za dostavu DiDi i Rappi predložili su da se radnicima u Meksiku po prvi put ponude beneficije socijalnog osiguranja uoči novog vladinog zakona koji treba da reguliše ekonomiju koncerata.

Kompanije su navele u saopštenju u sredu, koje su zajedno potpisale grupe aktivista za prava radnika, da su otvorene za pokrivanje vozača i kurira koji rade u proseku više od 40 sati nedeljno na jednoj ili više platformi.

Međutim, nisu se složili da vozače klasifikuju kao zaposlene, a dato je nekoliko detalja o tome kako će biti podeljene isplate za troškove socijalnog osiguranja.

Meksička ministarka rada Luisa Alkalde rekla je da zvaničnici rade na nacrtu zakona koji bi radnike na svirkama doveo u „formalnu ekonomiju“, iako je vremenski okvir još uvek nejasan.

Takođe je nejasno da li će se predlogom zakona težiti da vozači postanu zaposleni ili će se predložiti druge reforme u skladu sa izjavom aplikacija.

Aplikacije za deljenje vožnje i dostavu širom sveta su odbacile pozive da se radnici klasifikuju kao zaposleni, a ne kao nezavisni ugovarači, rekavši da bi ta promena ometala njihove poslovne modele i uskratila fleksibilnost vozača.

U saopštenju Ubera, kineske kompanije za mobilnost DiDi Global Inc i latinoameričke aplikacije za isporuku Rappi takođe se predlaže uspostavljanje mehanizama za osiguranje pravedne plate u skladu sa odrađenim vremenom, ali nisu navedene pojedinosti.

„Vreme je da se preduzme sledeći korak i pronađe tačka konsenzusa… i počne da se poboljšavaju uslovi“, rekao je u intervjuu Tonatiuh Anzures, Didijev direktor za vladine poslove u Meksiku.

Sve promene će zavisiti od daljih razgovora i podrške vlade, dodao je Anzures.

Nikolas Sančez, Uberov šef javne politike u Meksiku, rekao je da se nada da će dodatni troškovi biti niski, ali Uber je „otvoren za njih“ ako industriji, koja obuhvata oko 500.000 ljudi, bude dozvoljeno da zadrži fleksibilnost.

Ministarstvo rada nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar.

Postizanje širokog konsenzusa može biti teško. Nekoliko desetina radnika trubilo je na motociklima ispred zgrade Meksiko Sitija, gde su kompanije u sredu trebalo da održavaju brifinge za vesti, što je, kako je Serhio Gerero, šef Nacionalne unije radnika aplikacija, nazvao protestom protiv stava kompanija.

„Da biste imali radnička prava, morate biti priznati kao zaposleni“, rekao je on.