Delimično odbijanje Jerevanskog plana delovanja Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) ne znači da će Jermenija napustiti blok, izjavio je u sredu portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
„Naravno, ostaće“, rekao je Peskov novinarima, dodajući da je samit u Jerevanu „još jednom potvrdio relevantnost ovog formata, relevantnost i održivost ODKB“, čak i ako je bilo nesuglasica među članicama.
Jermenski premijer Nikol Pašinjan zatražio je od ODKB-a da ubrza politički i diplomatski angažman kako bi se osiguralo „bezuslovno povlačenje“ azerbejdžanskih trupa sa teritorije njegove zemlje. Oko 41 kvadratni kilometar uže Jermenije je pod kontrolom Azera od incidenta u maju 2021.
„Bilo je 17 predloženih mera. Postigli smo konsenzus na 15. Dva od njih su vraćena na poboljšanje“, rekao je Pašinjan u izjavi uoči sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u sredu. Peskov je te dve tačke opisao kao „nijanse“ koje se razrađuju.
Putin je rekao da su Rusija i Jermenija razgovarale o „rešavanju” sukoba sa Azerbejdžanom i „deblokadi transportnih arterija”, između ostalog.
Osnovan 1992. godine, ODKB trenutno uključuje Rusiju, Jermeniju, Belorusiju, Kazahstan, Kirgistan i Tadžikistan. Još od posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi u septembru, Pašinjan se žalio da blok nije učinio dovoljno da podrži Jermeniju u njenom tekućem sukobu sa susednim Azerbejdžanom oko Nagornog Karabaha i drugih graničnih sporova.
U međuvremenu, Putin je istakao efikasnu intervenciju ODKB u zaustavljanju nemira u Kazahstanu u januaru. Predsednik Kasim-Žomart Tokajev je za nerede, koji su navodno počeli zbog poskupljenja goriva, okrivio zlonamerne strane uticaje koji žele da se infiltriraju u centralnoazijsku naciju.
Svi učesnici samita u Jerevanu složili su se sa predlogom Moskve da se mirovne snage ODKB ojačaju savremenim naoružanjem i vojnom opremom.