Za sredu je zakazan sastanak ambasadora iz 27 zemalja članica EU, gde će pokušati da se dogovore oko cene. EU mora jednoglasno da odobri gornju cenu, a diplomate su upozorile da bi odluka mogla biti teška.
G7 ima za cilj da odobri ograničenja u isto vreme kada i EU. U međuvremenu, gornja granica cena bi i dalje mogla biti postavljena na 70 dolara, prema izvorima. Restrikcije žele da stave na snagu do 5. decembra.
Cilj plana je smanjenje prihoda od ruskog izvoza energenata i izbegavanje rasta cena nafte kada evropski embargo na uvoz ruske nafte stupi na snagu početkom sledećeg meseca.
Prema sankcijama, G7, EU i Australija će zabraniti pomorske usluge za isporuku ruske nafte osim ako se nafta ne proda ispod utvrđene cene.
EU je već načelno podržala mehanizam za odobravanje gornje cene, ali ima još nekoliko nerešenih pitanja oko kojih zemlje članice moraju da se dogovore. Nekoliko zemalja, uključujući Poljsku i Litvaniju, pozivaju na mnogo niži plafon, postavljen u okviru cene proizvodnje, za koju poljski zvaničnici kažu da je oko 20 dolara po barelu.
Prema Blumbergu, dve nedelje pre stupanja na snagu sankcija Evropske unije, Rusija je već izgubila više od 90 odsto tržišta nafte u severnim zemljama bloka, koje su ranije bile osnova snabdevanja sa baltičkih i arktičkih terminala. .