Najskuplji ikada organizovani Svetski kup u fudbalu i prvi u jednoj muslimanskoj zemlji – Kataru, za dva dana nije privukao pažnju sveta vrhunskim igrama. Posle zabrane alkohola, neprimerenih odnosa između muškaraca i žena i istopolnih parova, danas je FIFA izašla u susret domaćinu i zabranila kapitenske trake sa podrškom LGBT populaciji, prenosi N1.
Otvaranje prvenstva bilo je glamourozno i haotično. Pao je sistem za ulaznice i policiji je trebalo 45 minuta da oslobodi teren.
A iz Katara, kome je jako stalo kakva će slika otići u svet, poruka je da fudbal ujedinjuje ljude, ali većina komentatora podseća gledaoce da je Katar zemlja u kojoj je zločin biti gej, gde su žene sistematski ugnjetavane, i gde radnici migranti nemaju skoro nikakva prava.
„Mislim da se svi možemo složiti da je ovo jedan od najkontroverznijih šampionata ikada. Sve je veoma daleko od fudbala“, rekla je predsednica Norveške fudbalske asocijacije Lise Klavenes.
Kapiteni evropskih reprezentacija koji su najavljivali da će porukama na kapitenskim trakama podržati ugrožena ljudska prava su odustali. Zaprećeno im je žutim kartonima.
„Čak i ako Hari Kejn dobije žuti karton to ne mora nužno da utiče na igru“, kaže jedan od navijača Engleske.
Ali ono što se nije usudio kapiten Engleske, usudila se jedna britanska novinaraka. Aleks Skot je na živom javljanju pred utakmicu sa Iranom nosila spornu kapitensku traku.
Iranski reprezentativci, koji su inače najavljivali kapitensku traku sa podrškom Palestini, imaju svoje probleme. Oni su javno podržali proteste žena u svojoj zemlji.
„Moramo da prihvatimo da situacija u našoj zemlji nije dobra i da naši ljudi nisu srećni, nego su nezadovoljni“, rekao je kapiten iranskog tima Ehsan Hajsafi.
Nemci su odlučili da u znak podrške ljudskim pravima na svoj trening pozovu katarski ženski fudbalski tim. Ali mnogo nemačkih navijača bojkotuje šampionat posle odluke domaćina da ne dozvoli mešano učešće muškaraca i žena na pratećem kupu navijača.
„FIFA je danas zabranila podršku u korist različitosti i ljudskih prava. To su vrednosti na koje se obavezujemo u statutima. Ovo je događaj bez presedana u istoriji Svetskog prvenstva“, rekoa je predsednik nemačkog fudbalskog saveza Bernd Nojendorf.
Mnoge navijače ne pogađaju toliko pitanja ljudskih sloboda. Mnogo im teže pada šampionat bez alkohola.
„Mi u Ekvadoru uvek pijemo pivo za vreme utakmice. Ali kada smo u Kataru moramo da poštujemo lokalne zakone. Ako je zabranjen alkohol onda ga nećemio piti. Poštujemo to“, rekla je jedna navijačica.
Neki navijači su odlučili da dođu u region, al ne u Katar. U susednim Emiratima alkohola ima, a utakmice prate na ekranima po kafićima.