Prema Šestom izveštaju o proceni Međuvladinog panela za klimatske promene, globalni srednji nivo mora je rastao brže od 1900. godine nego u bilo kom prethodnom veku u poslednjih 3000 godina. Ovo čini stotine primorskih gradova i milione ljudi ranjivim na pretnju viših vodostaja.
Najsavremeniji klimatski modeli pružaju ključno sredstvo za proučavanje koliko i koliko brzo će nivo mora porasti. Međutim, u kojoj meri su ovi modeli u stanju da predstavljaju varijacije nivoa mora ostaje otvoreno pitanje. Stoga ih treba proceniti pre nego što se mogu usvojiti da bi se predvidele buduće promene nivoa mora.
U radu koji je nedavno objavljen u Atmospheric and Oceanic Science Letters, dr Zhuoki He sa Instituta za okeanologiju Južnog kineskog mora predvodio je tim da proceni performanse klimatskih modela u simulaciji nivoa mora na niskim do srednjim geografskim širinama na svetu. . Rezultati su pokazali da su modeli relativno dobro simulirali dugoročni srednji nivo mora.
Međutim, jake pristrasnosti su bile očigledne kada su modeli pokušali da reprodukuju varijansu nivoa mora. Na primer, skoro svi su potcenili međugodišnje signale nad suptropima gde preovlađuju jake zapadne granične struje.
„Ova pristrasnost je barem delimično posledica pogrešnog predstavljanja okeanskih procesa zbog relativno niske rezolucije njihovih istorijskih simulacija. Možemo videti da se pristrasnost u blizini obale smanjuje kako se povećava rezolucija modela“, objašnjava dr He.
„Razumevanje uzroka pogrešnog predstavljanja modela važno je za poboljšanje veština simulacije modela, a naša studija pomaže u tom pogledu identifikacijom pravca budućeg razvoja modela kako bi se smanjile pristrasnosti modela.