Njujorški milijarder Majkl Blumberg navodno je bio primoran da se izvini gostima na poslovnoj konferenciji u Singapuru nakon što je bivši britanski premijer Boris Džonson održao govor u kojem je Kinu osudio kao „prinudnu autokratiju”.
Bivši gradonačelnik Njujorka i neuspeli predsednički kandidat demokrata priznao je pred oko 500 azijskih biznismena i diplomata na Blumbergovom forumu nove ekonomije da su neki gosti možda bili „uvređeni ili uvređeni” Džonsonovim komentarima, piše Gardijan u petak. „Onima od vas koji su bili uznemireni i zabrinuti onim što je govornik rekao, imate moje izvinjenje“, rekao je Blumberg, dodajući da su zapaljive primedbe bivšeg premijera „njegove misli i samo njegove misli“.
U pitanju je bio Džonsonov govor posle večere u utorak, kada je oštro kritikovao vlade Kine, Rusije i drugih zemalja. On je opisao dve svetske sile kao „monokulturne države“ i „bivše komunističke tiranije“. Peking i Moskva „pokazuju iskreno nepoštovanje vladavine međunarodnog prava“, dodao je on, i „prošle godine su pokazali ogromna ograničenja svojih političkih sistema katastrofalnim greškama koje su napravili“.
Džonson, koji je bio primoran da podnese ostavku na mesto premijera u julu usred višestrukih skandala, izvukao bi se sa takvim govorom na svom domaćem terenu, spekuliše The Guardian. Ali govoreći regionalnim liderima na konferenciji u Singapuru, „većina azijskih zemalja je mnogo povoljnije naklonjena Kini i dele snažne ekonomske i diplomatske veze“.
Džonsonov portparol stajao je iza govora, rekavši za Gardijan: „G. Džonson je čvrst u svojoj kritici autoritarizma i autokratije – uključujući Rusiju i Kinu – i tako će biti i dalje. On će nastaviti da zastupa slobodu i demokratiju na svetskoj sceni.”
Gosti konferencije su njegov govor nazvali „šokantnim“ i „ratobornim“. „Ljudi su se očigledno osećali neprijatno“, rekao je jedan od učesnika za novine. „Upotrebio je veoma nediplomatski jezik o Kini, na konferenciji u Aziji. Bivši britanski ministar spoljnih poslova i premijer trebalo je da zna bolje.
Džonson je održao govor veče pre nego što je aktuelni britanski premijer Riši Sunak planirao da se sastane sa kineskim predsednikom Si Đinpingom na samitu G20 u Indoneziji. Sastanak je otkazan, za šta je portparol britanske vlade okrivio „problema sa rasporedom“.