LONDON – Nadzorni odbor Evropske unije za hartije od vrednosti predložio je u petak stroge mere u vezi sa prodajom investicionih fondova u bloku ako proglašavaju ekološke, društvene i upravljačke akreditive (ESG) kako bi privukli gotovinu, preneo je Rojters.
ESG fondovi su porasli u popularnosti poslednjih godina i u drugom tromesečju ove godine činili su 27% deoničarskih sredstava kojima se upravlja u fondovima širom EU, prema podacima Evropske agencije za hartije od vrednosti i tržišta (ESMA).
Ovo je izazvalo zabrinutost među regulatorima zbog takozvanog ‘greenvashinga’, pri čemu fondovi daju tvrdnje o održivosti koje su preuveličane ili neproverene.
ESMA je u petak objavila konsultativni dokument koji predlaže dva kriterijuma za korišćenje „ESG“ i „održivosti“ u nazivu fonda.
„Imena fondova su moćan marketinški alat“, navodi se u saopštenju ESMA.
„Pritisci na tržištu stvaraju podsticaje za menadžere imovine da uključe terminologiju u nazive svojih fondova dizajniranu da privuku sredstva investitora, što u određenim slučajevima dovodi do zelenog pranja, na primer, lažnim tvrdnjama o praksama održivosti.
Ako fond u svom nazivu ima reči koje se odnose na ESG, najmanje 80% njegovih investicija treba da ispuni ekološke ili socijalne ciljeve kako je navedeno u pravilima EU o obelodanjivanju u vezi sa održivošću u finansijskom sektoru, saopštila je ESMA.
„ESMA veruje da je predloženi prag od 80% dovoljno visok da ispuni očekivanja investitora da je velika većina stvarnih ili nameravanih investicija fonda uložena u sredstva koja su u skladu sa njegovim imenom, čime se izbegava da imena fondova budu obmanjujuća ili obmanjujuća“, nadzornik rekao.
Postoji dodatni prag ako fond koristi „održivost“ u svom nazivu, tako da najmanje polovina početnog praga od 80% za ulaganja treba da bude u održiva sredstva.
Takođe može postojati potreba za „zaštitnim mjerama“ za preostale investicije u fond kako investitori ne bi bili zavedeni, rekla je ESMA.
Javne konsultacije se završavaju sredinom februara i ESMA će tada objaviti konačne smernice u drugom ili trećem kvartalu 2023. godine, nakon čega će uslediti šestomesečna faza.