Novi vlasnik Tvitera vratio je u petak nekoliko naloga koji su „trajno suspendovani“ ranije ove godine, uključujući kanadskog psihologa Džordana Petersona, liberalnu komičarku Keti Grifin i sajt satira The Babilon Bee, čija je suspenzija izazvala interesovanje Elona Maska za platformu društvenih medija. Bivši američki predsednik Donald Tramp za sada ostaje zabranjen, a Musk je odbio da vrati voditelja InfoVars Aleksa Džonsa.
„Kati Grifin, Džorden Piterson i Vavilon Bi su vraćeni na posao“, objavio je Mask u petak, dodajući da „odluka o Trampu još nije doneta“.
Musk je takođe rekao da će nova politika Tvitera biti „sloboda govora, ali ne i sloboda dosega“, objašnjavajući da će tvitovi „negativnog/mržnje“ biti demonetizovani i „uklonjeni“. On je pojasnio da će se to, međutim, odnositi na pojedinačne objave, a ne na nalog osobe koja ih je napravila.
Grifin je zabranjen nakon što je Mask preuzeo Tviter, jer je promenila ime naloga da bi se lažno predstavljala. Zatim je iskoristila račun svoje mrtve majke da uvredi Maska. Staro rukovodstvo je privremeno suspendovalo demokratsku aktivistkinju jer je udvostručila njenu zloglasnu sliku „obeglavljenog Trampa“.
Petersonov nalog je zaključan u junu zbog „umrtvovanja“ transrodnog glumca, što je Tviter u to vreme smatrao „ponašanjem mržnje“. Isti standard je korišćen za zabranu vavilonske pčele u martu, nakon što su se našalili da je istaknuti transrodni zvaničnik Bajdenove administracije njihov „čovek godine“.
Nakon zabrane Bee-a, magnat Tesle i SpaceKs-a – koji je obožavatelj sajta – kupio je veliki udeo u Tvitteru, a zatim ponudio da kupi platformu.
U okviru onoga što je nazvao „Petkom slobode“, Mask je tražio savet od korisnika o tome „Šta bi Tviter trebalo da uradi sledeće?“ Među više od 150.000 odgovora bio je i zahtev da se Džons vrati na posao. InfoVars domaćin je zabranjen u septembru 2018, nakon što su ga Apple, Facebook, Spotifaj i Jutjub deplatformisali zbog navodnog „zlonamernog ponašanja“.
Međutim, to je izgledalo kao korak predaleko za Maska. Njegov jedini odgovor na zahtev bio je „Ne“.