Otkrivena „nova“ težina Zemlje

Otkrivena „nova“ težina Zemlje

Naučnici su u petak glasali za dodavanje novih prefiksa u SI sistem merenja, pri čemu su ronna- i kuetta- postale najveće jedinice u sistemu. Nakon dodataka, sada se može reći da je Zemlja teška otprilike šest ronagrama.

Mere su usvojene na 27. Generalnoj konferenciji za tegove i mere, koja se sastaje u Versajskoj palati u Francuskoj svake četiri godine i utvrđuje nove dodatke Međunarodnom sistemu jedinica (SI).

Baš kao što kilogram predstavlja 1.000 grama, ronnagram sada predstavlja jedan gram praćen 27 nula i ketagram jedan i 30 nula. Prefiksi se mogu primeniti na bilo koju od osnovnih jedinica u sistemu SI. Na primer, ronnametar je jednak jednom metru na stepen 27, a kvetavolt je jedan volt električnog potencijala na stepen 30.

Nove prefikse je predložio dr Ričard Braun iz Nacionalne fizičke laboratorije Velike Britanije, a vođeni su potrebama tehnološke industrije, koja već koristi prethodne najviše prefikse u skladištenju podataka (jotabajti i zetabajti).

„U pogledu izražavanja podataka u jotabajtima, što je trenutno najviši prefiks, veoma smo blizu granice“, rekao je Braun za AFP. On je dodao da bi novi dodaci trebalo da „potvrde sistem u budućnosti“ u narednih 20 do 25 godina. Sistem SI će se u tom trenutku suočiti sa novim izazovom, jer kada se uzmu „R“ i „K“, nema više slova u abecedi koja se već ne koriste za druge jedinice.

Nove jedinice olakšavaju opisivanje izuzetno velikih objekata. „Ako razmišljamo o masi, umesto udaljenosti, Zemlja teži otprilike šest ronagrama“, rekao je Braun. „Jupiter, to je oko dva kvetagrama.

Konferencija je takođe glasala za dva nova prefiksa za opisivanje najmanjih stvari u univerzumu. „Ronto“ opisuje jednu jedinicu na stepen minusa 27, dok „kuecto“ opisuje jednu jedinicu na stepen minusa 30. To znači da je jedan kvektogram jednak 0,000000000 000000000000000000001 grama.

Takva mala merenja su „korisna za kvantnu nauku, fiziku čestica – kada merite zaista, zaista male stvari“, objasnio je Braun.