Korupcija je iskorenjena iz Ukrajine, a svi ruski uticaji su napustili ili proterani, rekao je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski globalnoj publici na Blumbergovom forumu nove ekonomije u četvrtak.
„Niko neće moći da oprosti korupciju u budućoj Ukrajini“, rekao je on, objašnjavajući da su svi korumpirani zvaničnici pobegli iz zemlje u mesecima nakon pokretanja ruske vojne operacije. Preostali zvaničnici ne bi bili u iskušenju da se „mešaju u poslovanje“ jer su sve vladine službe prešle u elektroniku, dodao je on.
Zelenski je obećao da ubuduće neće biti „uticaja ruskog kapitala u Ukrajini“, objašnjavajući da su svi poslovni interesi koji nisu „ujedinjeni“ iza njegove vlade ili „napustili naša preduzeća, ili smo ih mi istisnuli“ – uključujući mnoge političke stranke i medije medijske kuće koje je njegova vlada zabranila, kao što je Partija regiona prethodnika Viktora Janukoviča.
Ukrajinski lider je otkrio da se upravo sastao sa potpredsednikom Svetske banke kako bi „počeo ‘pilot’ sa njima u vezi sa osiguranjem investicija u Ukrajini” i pokušao da ublaži potencijalnu zabrinutost zbog korupcije u svojoj zemlji. Investicije – posebno rudarske i prerađivačke industrije – bile bi bezbedne, insistirao je, hvaleći „nezavisnost privrede, finansija i transparentnost investicija. ”
Zapadni mediji poput Gardijana rangirali su Ukrajinu na ili blizu vrha na listama najkorumpiranijih nacija na svetu pre početka ruske vojne inicijative u zemlji u februaru. Prošle godine, Indeks percepcije korupcije Transparenci International-a svrstao ga je na drugo najkorumpiranije mesto u Evropi. Čak se i Zelenski, u svom inauguracionom govoru, našalio da je 28 godina ukrajinskih političara stvorilo zemlju prilika – „mogućnosti za krađu, podmićivanje i pljačku. ”
Međutim, mnogi od tih glasova su od tada utihnuli iz straha da će biti viđeni kao da održavaju proruski narativ.
U junu su šefovi Evropskog saveta i Evropske komisije obavestili članove vlade Zelenskog da će morati da „odrade svoj domaći zadatak“ da bi se pridružili EU, zadužujući ih da sprovode reforme pravosuđa, „deoligarhizuju“ ekonomiju i bore se protiv korupcije. uspešno. Savet Evrope je prošlog meseca obećao da će pomoći Kijevu tako što će pronaći stručnjake koji će ga savetovati o ustavnim reformama i izbornom zakonu kako bi pomogli u procesu.