ANTIGUA – Dvojica Amerikanaca, jedan fotograf, a drugi poznavalac narodne umetnosti Maja, suočeni su sa optužbama za krijumčarenje pre-Hispanskih artefakata u Gvatemali u utorak u slučaju koji je uznemirio inače miran turistički magnetski grad Antigva, preneo je Asošijeted pres.
Antigva, nedaleko od Gvatemala Sitija, je mesto gde posetioci i iseljenici žive među vekovima starim ruševinama kolonijalnih zgrada i visokim vulkanskim vrhovima, diveći se živoj rukotvorini i umetničkoj sceni.
Amerikanka Stephanie Allison Jolluck bila je deo te zajednice. Na svojoj veb stranici za fotografije napisala je: „Ja sam dizajner i društveni preduzetnik koji je oduvek bio fasciniran domorodačkim kulturama. Kao ljubitelj etnografske umetnosti, antikviteta i rukotvorina, uživam na pijacama širom sveta.”
Na jednom takvom putovanju u kupovinu ona tvrdi da je uzela dve ceremonijalne rezbarije u bazaltnom kamenu, za koje je rekla sudiji da je mislila da su jeftini suveniri na javnoj pijaci u Antigvi, navodno kao poklon za njenog brata.
Ministarstvo kulture Gvatemale saopštilo je da su dve kamene rezbarije napravljene između 600. i 900. godine nove ere. Poznate kao majanske „sjekire“, zbog svog oblika, isklesane ploče su možda bile povezane sa svetom igrom Maja, umesto da se koriste kao ake.
Ona je nakon hapšenja na aerodromu puštena na slobodu, jer je bila dugogodišnji stanovnik Gvatemale. Ali Jolluck i njen američki saputnik Đorđo Salvador Rosili ponovo su privedeni u nedelju kada su pronađeni sa 166 artefakata Maja u njihovom vozilu.
Rosili je naveden kao autor dvotomnog dela o „Maskama gvatemalskih tradicionalnih plesova“ i bio je zaslužan kao jedan od kustosa umetničkih izložbi pred-hispanskih artefakata u Los Anđelesu pre nekoliko godina.
Rosili je takođe naveden kao donator Fondacije La Ruta Maia, koja kao svoj glavni rad navodi „povraćaj arheoloških artefakata koji su ilegalno izneti iz zemlje“.
Nakon što ih je policija zaustavila, Rosili je očigledno argumentovao neznanje. Tužilac Horhe Alberto de Leon rekao je da je par rekao sudiji da misle da su artefakti jeftine reprodukcije.
„Tvrdili su da, pošto su stranci, ne mogu razlikovati jedno od drugog“, rekao je de Leon. „Rekli su sudiji da, pošto su to komadi kamena koje su videli da se prodaju na pijacama, nikada nisu ni zamislili da su to drevni arheološki komadi.
Ministarstvo kulture Gvatemale kaže da je 90 odsto od 166 artefakata – uglavnom kamenih rezbarenja – pronađenih u vozilu bračnog para autentično. Ljudima koji krijumčare relikvije i arheološke artefakte preti kazna između 5 i 10 godina zatvora ako budu osuđeni u Gvatemali.
De Leon je rekao da je Rosili takođe tvrdio da delovi nisu njegovi i da mu ih je neko drugi dao da ih vrati i da ih je vraćao kada je bio pritvoren. Zašto bi neko želeo da restaurira lažne, ostalo je bez odgovora.
Sekretar suda Milton Benitez rekao je da lokalni arhitekta Frenklin Kontreras tvrdi da delovi pripadaju njemu. Privatni građani mogu držati takve artefakte u Gvatemali sve dok dokažu da nisu opljačkani sa ruševina i registruju ih kod vlade.
U ponedeljak je sudija Šerli Figeroa pustio Džoluka i Rosilija uz kauciju od oko 6.400 dolara po komadu i dozvolio im da zadrže pasoše, ali im je zabranio da napuste zemlju. Od njih će se tražiti da se pojave u tužilaštvu svake dve nedelje kako se njihov slučaj nastavi.
Jolukov advokat Huan Karlos Velaskez odbio je da razgovara o slučaju sa novinarima, rekavši: „Ne vodim parnice u medijima“.
Činilo se da je zajednica iseljenika u Antigvi i većoj Gvatemali donekle podeljena po pitanju hapšenja.
U grupi iseljenika na Fejsbuku, mnogi su upozorili da se ne žuri sa presudom, napominjući da će biti potrebna nepristrasna istraga da bi se utvrdilo da li su delovi zaista originalni.