On je zatražio od Vučića da se zauzme da im se oproste parnični troškovi nastali posle tužbi zbog neisplaćivanja toplog obroka i regresa za godišnji odmor.
„U njihovim očima on je neko ko rešava slične krizne situacije. Videli su da je pomogao radnicima ‘Fijata’, koji su mu pisali“, rekao je Ječmenica za Betu nakon predaje urgencije, navodeći da se tetkice i domari nadaju da bi Vučić mogao da zamoli vladu i ministre da donesu pozitivnu odluku za njih.
Pročitajte još Gosti N1 o problemu tetkica i domara: Na rubu siromaštva biće 5.000 porodica Biznis 10:49 8 Biznis 10:49 8 Tetkice i domari protestovali u Beogradu, traže da im se otpišu sudski troškovi Vesti 12. nov 2022 195 Vesti 12. nov 2022 195
Pismo je potpisalo više od hiljadu tetkica i domara iz više gradova.
Kako je naveo, oni očekuju da Vučić odgovori što pre, još ove sedmica, ili „neće imati izbora“ već će se okupiti na novom uličnom protestu, kakav je bio ove subote, ali masovnije, na koje će pozvati i druge ugrožene društvene grupe.
On je naveo da su se obraćali na više adresa, gradonačelniku i ministrima prosvete i pravde, kao i pravobranilaštvu, ali nisu dobili pozitivan odgovor, s tim da je državno pravobraništvo negativno odgovorilo navodeći da se naplatom tih troškova buni budžet.
Prema njegovim rečima, ministar Branko Ružić je odgovorio da nije u njegovoj nadležnosti to pitanje, ali da bi direktori škola mogli da pomognu jer oni odlučuju o pravima i obavezama zaposlenih, medjutim, oni čekaju znak za to „odozgo“.
On je podsetio da je letos Vrhovni kasacioni sud zauzeo stav da zaposleni u javnom sektoru sa minimalnom zaradom, što se pre svega odnosi na tetkice i zaposlene, nemaju pravo na posebnu isplatu toplog obroka i regresa „jer je sadržan u koeficijentu“, iako je, napominje, prvobitno, pre dve godine, odlučio da imaju to pravo.
„To je ključno, jer su posle prvobitnog stava krenule tužbe za isplatu toplog obroka i regresa, ali je zatim volšebno promenio stav“, rekao je Ječmenica, navodeći da takvu tvrdnju, da je potpuno promenio pravno mišljenje, VKS nije zvaničnim saopštenjem probao da demantuje.
On je naveo da je bilo pokrenuto oko 5.000 tužbi, da zaposleni primaju oko 30.000 dinara, a sad im se nameće obaveza da plate parnične troškove od 60.000 do 113.000 dinara, što ih dovodi na ivicu siromaštva i za šta nemaju para.
„Ljudi su uplašeni, državno pravobranilaštvo im šalje opomene i navodi da će, ako to ne učine, angažovati javne izvršitelje čime će im se mesečno odbijati od te male plate“, rekao je Jačemenica, podsetivši da su na subotnjem skupu mogle da se čuju muke ovih ljudi, medju kojima su i samohrane majke.