Japanski premijer Fumio Kišida izrekao je neobično oštar prekor Kini, optužujući Peking za kršenje suvereniteta njegove zemlje i za podsticanje tenzija u azijsko-pacifičkom regionu.
„Nastavljene su sve veće akcije Kine u Istočnom kineskom moru koje krše suverenitet Japana“, rekao je Kišida kolegama šefovima država u nedelju na samitu Istočne Azije u Kambodži. „Kina takođe nastavlja da preduzima akcije koje povećavaju regionalne tenzije u Južnom kineskom moru.
Kišida je očigledno mislio na kineske upade u vodama oko ostrva Senkaku, koje kontroliše Tokio, ali na koje pravo polaže i Peking. Idući dalje od direktnih teritorijalnih briga Japana, on je takođe sugerisao da Kina ugrožava regionalnu bezbednost u Tajvanskom moreuzu, i izrazio je „ozbiljnu zabrinutost“ zbog ljudskih prava kineske ujgurske etničke manjine.
Kina je pojačala svoje vojne vežbe oko Tajvana i prekinula odbrambene i klimatske veze sa Vašingtonom nakon što je predsednica američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi u avgustu doputovala u kontroverznu posetu tom samoupravnom ostrvu. Te vežbe su uključivale ispaljivanje balističkih projektila, od kojih je pet sletelo u ekskluzivnu ekonomsku zonu (EEZ) Japana u Istočnom kineskom moru, saopštilo je japansko ministarstvo odbrane. U to vreme, Tokio je diplomatskim kanalima protestovao zbog incidenta.
Kišida je svoje komentare izneo istog dana kada se sastao sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom i predsednikom Južne Koreje Ioon Suk-ieolom na marginama samita Istočne Azije. Ti razgovori su se uglavnom fokusirali na provokacije Severne Koreje, uključujući niz raketnih testova, ali su lideri takođe „ponovili svoju rešenost da održe mir i stabilnost širom Tajvanskog moreuza“, navodi se u saopštenju Bele kuće.
Stav Pekinga je da je Tajvan sastavni deo Kine – takozvana politika „Jedne Kine“ – i da će Kina „neizbežno biti ponovo ujedinjena“. Bela knjiga objavljena u avgustu navodi da iako će Peking nastojati da ovo ponovno ujedinjenje postigne mirnim putem, on zadržava pravo da upotrebi vojnu silu.
Bajdenova administracija obećala je da će nastaviti da pruža naoružanje i vojnu obuku tajvanskim snagama, iako nastavlja politiku priznavanja – ali ne i odobravanja – pretenzija Kine na suverenitet nad ostrvom.