Lavrov će predvoditi rusku delegaciju na samitu – prvom takvom sastanku otkako je Moskva izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru – nakon što je Kremlj rekao da je predsednik Vladimir Putin previše zauzet da bi prisustvovao.
Ukrajina bi trebalo da dominira na dnevnom redu sa zapadnim liderima koji će se verovatno javno suočiti sa Rusijom zbog njene invazije na Ukrajinu i naterati ljude poput Kine i Indije – koje su obe ranije izrazile zabrinutost zbog rata – da kritikuju postupke Moskve.
Govoreći na konferenciji za novinare na kraju samita Asocijacije zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) u Pnom Penu, Lavrov je prekorio Sjedinjene Države zbog njihovih akcija u regionu, koji i Rusija i Zapad vide kao potencijalno strateško geopolitičko bojno polje u regionu. narednih decenija.
„SAD i njihovi saveznici iz NATO-a pokušavaju da ovladaju ovim prostorom“, rekao je Lavrov novinarima.
On je rekao da je indo-pacifička strategija Džoa Bajdena pokušaj da se zaobiđu „inkluzivne strukture“ za regionalnu saradnju i da će uključivati „militarizaciju ovog regiona sa očiglednim fokusom na obuzdavanje Kine i obuzdavanje ruskih interesa u azijsko-pacifičkom regionu“.
Bajden je liderima jugoistočne Azije rekao da je Vašington posvećen izgradnji „Indo Pacifika koji je slobodan i otvoren, stabilan i prosperitetan, otporan i bezbedan“, kao što je naveo Sveobuhvatno strateško partnerstvo između Sjedinjenih Država i regiona.
Ni SAD ni Rusija nisu članice ASEAN-a, desetočlane grupe zemalja jugoistočne Azije, ali je nekoliko svetskih lidera prisustvovalo razgovorima uoči samita G20 na Baliju sledeće nedelje.
Rusija je nastojala da podstakne mnogo bliže ekonomske, političke i bezbednosne veze sa Azijom otkako je Zapad udario Moskvu sankcijama bez presedana kao odgovor na invaziju na Ukrajinu.
Putin prikazuje Rusiju i Kinu kao vođe globalne pobune protiv postsovjetske globalne dominacije Sjedinjenih Država i Zapada. Sjedinjene Države postavljaju Kinu i Rusiju kao dve glavne globalne pretnje.