Indija želi da se zemlje dogovore da postepeno ukidaju sva fosilna goriva na klimatskom samitu COP27 u Egiptu, umesto uži dogovor o postepenom ukidanju uglja kao što je dogovoreno prošle godine, preneo je Rojtersu u subotu.
Zemlje su se na COP26 u Glazgovu, u Škotskoj, prošlog novembra složile sa završnom izjavom koja je, po prvi put, obavezala strane na samitu UN o klimi da ubrzaju napore ka „postepenom smanjivanju potrošnje energije iz uglja“ – imajući za cilj fosil koji najviše zagađuje gorivo.
Indija želi da proširi to obećanje na sva fosilna goriva, rekla su dva izvora koja su razgovarala sa Rojtersom pod uslovom da ostanu anonimni.
Upitan da potvrdi takav stav, portparol indijske delegacije COP27 je rekao: „Uopšte nismo pominjali ugalj“.
Taj pritisak bi u centar pažnje stavio potrošače i proizvođače nafte i gasa, kao i one zemlje koje se oslanjaju na ugalj. Indija proizvodi oko tri četvrtine svoje električne energije sagorevanjem uglja, prema indijskom ministarstvu uglja.
Predlog bi morao da bude dogovoren konsenzusom tokom sledeće nedelje ako bi ušao u konačni dogovor COP27.
Portparol je rekao da se Indija pozvala na izveštaj panela UN za klimatske nauke, koji kaže da zemlje moraju prepoloviti emisije do 2030. da bi ispunile klimatske ciljeve i da bi to zahtevalo značajno smanjenje upotrebe fosilnih goriva.
„Pomenuli smo izveštaj IPCC AR6 koji je stigao od Glazgova i koji prepoznaje potrebu za postepenim smanjenjem za sva fosilna goriva. Ovo je navedeno samo u kontekstu tranzicije na čistu energiju“, rekao je portparol.