Crne rupe ne pokreću uvek eksplozije gama zraka, pokazuju nova istraživanja

Crne rupe ne pokreću uvek eksplozije gama zraka, pokazuju nova istraživanja

Rafle gama zraka (GRB) su detektovane od strane satelita koji kruže oko Zemlje kao blistave bljeskove najenergetnijeg gama zračenja u trajanju od milisekundi do stotina sekundi. Ove katastrofalne eksplozije dešavaju se u udaljenim galaksijama, milijardama svetlosnih godina od Zemlje.

Podtip GRB-a poznat kao kratkotrajni GRB počinje život kada se dve neutronske zvezde sudare. Ove ultra guste zvezde imaju masu našeg sunca sabijenu na pola veličine grada poput Londona, i u poslednjim trenucima svog života, neposredno pre pokretanja GRB-a, one stvaraju talase u prostor-vremenu – poznato astronomima kao gravitacionih talasa.

Do sada su se svemirski naučnici uglavnom slagali da „motor“ koji pokreće takve energične i kratkotrajne rafale uvek mora da dolazi iz novoformirane crne rupe (područja prostor-vremena gde je gravitacija toliko jaka da ništa, čak ni svetlost, ne može pobeći od toga). Međutim, novo istraživanje međunarodnog tima astrofizičara, koje vodi dr Nurija Jordana-Mitjans sa Univerziteta Bat, dovodi u pitanje ovu naučnu ortodoksiju.

Prema nalazima studije, neki kratkotrajni GRB-ovi su pokrenuti rođenjem supramasivne zvezde (inače poznate kao ostatak neutronske zvezde), a ne crne rupe. Rad je dostupan u The Astrophisical Journal.

Dr Jordana-Mitjans je rekla: „Ovakvi nalazi su važni jer potvrđuju da novorođene neutronske zvezde mogu da napajaju neke kratkotrajne GRB-ove i svetle emisije širom elektromagnetnog spektra koje su otkrivene uz njih. Ovo otkriće može ponuditi novi način za lociranje spajanja neutronskih zvezda, a time i emitera gravitacionih talasa, kada tražimo signale na nebu.“