Rafle gama zraka (GRB) su detektovane od strane satelita koji kruže oko Zemlje kao blistave bljeskove najenergetnijeg gama zračenja u trajanju od milisekundi do stotina sekundi. Ove katastrofalne eksplozije dešavaju se u udaljenim galaksijama, milijardama svetlosnih godina od Zemlje.
Podtip GRB-a poznat kao kratkotrajni GRB počinje život kada se dve neutronske zvezde sudare. Ove ultra guste zvezde imaju masu našeg sunca sabijenu na pola veličine grada poput Londona, i u poslednjim trenucima svog života, neposredno pre pokretanja GRB-a, one stvaraju talase u prostor-vremenu – poznato astronomima kao gravitacionih talasa.
Do sada su se svemirski naučnici uglavnom slagali da „motor“ koji pokreće takve energične i kratkotrajne rafale uvek mora da dolazi iz novoformirane crne rupe (područja prostor-vremena gde je gravitacija toliko jaka da ništa, čak ni svetlost, ne može pobeći od toga). Međutim, novo istraživanje međunarodnog tima astrofizičara, koje vodi dr Nurija Jordana-Mitjans sa Univerziteta Bat, dovodi u pitanje ovu naučnu ortodoksiju.
Prema nalazima studije, neki kratkotrajni GRB-ovi su pokrenuti rođenjem supramasivne zvezde (inače poznate kao ostatak neutronske zvezde), a ne crne rupe. Rad je dostupan u The Astrophisical Journal.
Dr Jordana-Mitjans je rekla: „Ovakvi nalazi su važni jer potvrđuju da novorođene neutronske zvezde mogu da napajaju neke kratkotrajne GRB-ove i svetle emisije širom elektromagnetnog spektra koje su otkrivene uz njih. Ovo otkriće može ponuditi novi način za lociranje spajanja neutronskih zvezda, a time i emitera gravitacionih talasa, kada tražimo signale na nebu.“