UN izveštavaju o napretku ruskog izvoza žitarica i đubriva

UN izveštavaju o napretku ruskog izvoza žitarica i đubriva

Najviši zvaničnici UN obavestili su u petak rusku delegaciju na visokom nivou o napretku u olakšavanju ruskog izvoza hrane i đubriva na svetska tržišta koja su se suočila sa preprekama u okviru ratnog sporazuma koji ističe, a koji je Ukrajini omogućio da isporuči preko 10 miliona metričkih tona žito iz tri crnomorske luke.

Šef humanitarne pomoći UN-a Martin Grifits i šefica UN-a za trgovinu Rebeka Grinspan, koja je bila zadužena za rusku stranu sporazuma, obavestili su ruski tim na čelu sa zamenikom ministra spoljnih poslova Sergejem Veršinjinom o koracima preduzetim za rešavanje ključnih ruskih pitanja — olakšavanje plaćanja, isporuka , osiguranje za pošiljke svog žita i đubriva i dobijanje pristupa lukama Evropske unije, rekla je u saopštenju portparolka saradnika UN Stefani Trembli.

Sastanak je održan uoči isteka 19. novembra odvojenih sporazuma sa Rusijom i Ukrajinom uz posredovanje UN i Turske i potpisanih u Istanbulu 22. jula.

Rusija je nakratko suspendovala svoje učešće u sporazumu pre dve nedelje, navodeći ukrajinski napad dronom na njenu crnomorsku flotu na Krimu, a ruske vlasti su rekle da su nezadovoljne sprovođenjem svoje strane sporazuma i da još nisu odlučile da li da produže sporazum, koji je imao za cilj ublažavanje globalne krize hrane izazvane nestašicom žitarica i đubriva i eskalacijom cena.

UN je takođe obavestio Ruse o „nedavno izdatim opštim dozvolama i pošiljkama đubriva ka destinacijama zemalja u razvoju i o svom tekućem angažmanu sa privatnim sektorom i državama članicama“, rekao je Tremblej.

Ruska novinska agencija TASS izvestila je 1. novembra da je ruski proizvođač đubriva Uralhem-Uralkali spreman da donira 240.000 tona đubriva koje je zaglavljeno u skladištima EU i mesecima blokirano za izvoz u siromašne zemlje u razvoju, a prva pošiljka je bila namenjena Malaviju.

Tremblej je rekao: „Očekuje se da će prva pošiljka doniranih đubriva otputovati za Malavi sledeće nedelje.

„UN su i dalje posvećene rešavanju krize na globalnom tržištu đubriva u kojoj su farmeri, posebno mali farmeri iz sveta u razvoju, izbačeni iz proizvodnje zbog visokih troškova inputa“, rekla je ona. „Svet ne može da dozvoli da globalni problemi dostupnosti đubriva postanu globalna nestašica hrane.

Ujedinjene nacije pozivaju sve strane da ubrzaju uklanjanje svih preostalih prepreka za izvoz i transport đubriva u zemlje kojima je to najpotrebnije, rekao je Tremblej.

Ne postoje sankcije SAD ili Evropske unije za isporuke hrane i đubriva, ali ruske diplomate navode probleme u dobijanju finansiranja i osiguranja za brodove i pronalaženju luka u koje mogu pristati ruski brodovi.

„Moramo da rešimo niz pitanja u vezi sa dobro poznatim delom takozvanog žitnog sporazuma koji nas brine“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima pre sastanka. „Ovde postoji međusobno razumevanje naših kolega u UN, pa se radi u tom pravcu.

Grinspan, koji je na čelu Konferencije UN za trgovinu i razvoj, rekao je prošle nedelje Savetu bezbednosti da Ukrajina i Rusija obezbeđuju oko 30% svetskog izvoza pšenice i ječma, 20% svog kukuruza i preko 50% suncokretovog ulja. Rusija je takođe najveći svetski izvoznik đubriva, sa 15% udela u globalnom izvozu.

Ujedinjene nacije su upozorile da bi prekid sporazuma mogao da utiče na cene hrane, dostupnost i bezbednost u mnogim delovima sveta.

„Mislim da niko ne želi da vidi da postoji raskid ugovora. Mislim da bi situacija bila zaista teška, a implikacije bi bile veoma ozbiljne“, rekao je Bubaker Ben Belhasen, koji je na čelu odeljenja za trgovinu i tržišta Organizacije UN za hranu i poljoprivredu.

„Kratkoročno će svakako morati da reaguju cene, i one će porasti, posebno, na primer, za pšenicu, kukuruz, a takođe i za suncokretovo ulje“, rekao je on novinarima tokom brifinga UN u petak.