Ronioci iz ekipe dokumentarca koja je tražila olupinu aviona iz Drugog svetskog rata kod obale Floride pronašli su veliki deo spejs šatla Čelendžer, koji je eksplodirao i raspao se ubrzo nakon lansiranja 1986. godine, saopštila je NASA u četvrtak, preneo je Rojters.
Ronioci su kontaktirali NASA-u nakon što su uočili veliki, jasno moderan objekat uglavnom prekriven peskom na dnu okeana i sa karakterističnim pločicama šatla, navela je svemirska agencija u pisanoj izjavi.
„Ovo otkriće nam daje priliku da još jednom zastanemo, da uzdignemo nasleđe sedam pionira koje smo izgubili i da razmislimo o tome kako nas je ova tragedija promenila“, rekao je administrator NASA-e Bil Nelson u saopštenju.
Ronioci su istraživali morsko dno kod Floride kao deo dokumentarca o Bermudskom trouglu, delu Atlantskog okeana koji je dugo bio podložan mitu o takozvanom natprirodnom nestanku aviona i brodova.
Ovo otkriće je prvi put za 25 godina da je lociran deo Čelendžera.
Nelson je rekao da NASA pokušava da utvrdi da li da povrati olupinu i „koje dodatne akcije može da preduzme u vezi sa artefaktom koji će na pravi način odati počast nasleđu Čelendžerovih palih astronauta i porodicama koje su ih volele“.
Čelendžer je eruptirao u plamenu loptu 73 sekunde nakon što je poleteo iz svemirskog centra Kenedi 28. januara 1986. Svih sedam članova posade je poginulo, uključujući učiteljicu Christu McAuliffe.
Naknadne istrage okrivile su za katastrofu kompromitovane O-prstenove zaptivke na spoljašnjem rezervoaru za gorivo, pogoršanu neuobičajeno niskim temperaturama.
To je i dalje jedna od najgorih katastrofa u istoriji američkog svemirskog programa.