Ciene nafte pale za 2,5 odsto zbog povećanja zaliha u SAD

Ciene nafte pale za 2,5 odsto zbog povećanja zaliha u SAD

Cene nafte potonule su u sredu za više od dva dolara po barelu nakon što su industrijski podaci pokazali da su zalihe sirove nafte u SAD porasle više nego što se očekivalo i zbog zabrinutosti da će oporavak slučajeva COVID-19 u najvećem uvozniku Kini naštetiti gorivu potražnja.

Fjučersi na naftu Brent oslabili su 2,16 dolara, ili 2,3%, na 93,20 dolara za barel do 12.32. EST (17:32 GMT), dok su fjučersi američke sirove nafte Vest Tekas Intermediate (VTI) oslabili 2,44 dolara, ili 2,7%, na 88,47 dolara po barelu. Merila su u utorak pala za oko 3%.

Američka sirovina u skladištu skočila je za 3,9 miliona barela prošle nedelje na 440,8 miliona barela pošto je proizvodnja nafte porasla na oko 12,1 milion barela dnevno, pokazali su podaci američke Uprave za energetske informacije. Analitičari u anketi Rojtersa očekivali su povećanje zaliha za 1,4 miliona barela.

Zalihe benzina u SAD pale su za 900.000 barela ove sedmice na 205,7 miliona barela, saopštila je EIA, u poređenju sa očekivanjima analitičara u anketi Rojtersa o padu od 1,1 milion barela. Zalihe destilata, koje uključuju dizel i lož ulje, pale su za oko 500.000 barela, što je manji pad od očekivanog.

„Izveštaj je ponovo bio pomešan, ali je bio nagnut ka medveđem, sa povećanjem sirove nafte i skokom domaće proizvodnje“, rekao je Džon Kildaf, partner u Again Capital LLC u Njujorku.

„Pored izveštaja o inventaru nafte, sve je o Kini i njenoj nesposobnosti da kontroliše COVID“, rekao je Kilduf.

Prošle nedelje, tržište se nadalo da će Kina možda krenuti ka ublažavanju ograničenja COVID-19, ali su tokom vikenda zdravstveni zvaničnici rekli da će se držati svog pristupa „dinamičkog čišćenja“ novim infekcijama.

Broj slučajeva COVID-19 u Guangdžouu i drugim kineskim gradovima je skočio, a milioni stanovnika globalnog proizvodnog centra morali su da se testiraju na COVID-19 u sredu.

„Sa tim (ponovnim otvaranjem Kine) narativ koji je potisnut, zajedno sa značajnom nadogradnjom podataka o zalihama u SAD, što implicira smanjenje potražnje u SAD, recesijske ekipe se vraćaju u punoj snazi jutros u Aziji“, Stiven Ines, izvršni partner u SPI Asset Uprava, kaže se u belešci.

Jači američki dolar, koji poskupljuje naftu za kupce u drugim valutama, takođe je uticao na cene sirove nafte. Dolar je ojačao u odnosu na nekoliko glavnih valuta, jer su dosadašnji rezultati na američkim međuizborima u utorak raspršili ideje o snažnoj pobedi republikanaca.

U drugom znaku medveda, podaci API-ja pokazali su da su zalihe benzina u SAD porasle za oko 2,6 miliona barela, u poređenju sa prognozama analitičara za smanjenje od 1,1 milion barela.

U međuvremenu, zabrinutost za snabdevanje i dalje ostaje.

Evropska unija će zabraniti uvoz ruske sirove nafte do 5. decembra i ruskih naftnih derivata do 5. februara, u znak odmazde za rusku invaziju na Ukrajinu.