Britanski ministar će se sastati sa predsednikom Tajvana, što je izazvalo gnev Kine

Britanski ministar će se sastati sa predsednikom Tajvana, što je izazvalo gnev Kine

Britanski ministar će ove nedelje posetiti Tajvan radi trgovinskih pregovora i sastati se sa predsednikom Cai Ing-venom, saopštila je njegova kancelarija u ponedeljak, izazivajući ljutu reakciju Pekinga na najnoviji angažman na visokom nivou između zapadne vlade. i ostrvo.

Kina gleda na Tajvan kojim se demokratski upravlja kao na sopstvenu teritoriju i snažno se protivi bilo kakvoj zvaničnoj interakciji između Tajpeja i stranih vlada, verujući da je to pokazivanje podrške odvojenosti Tajvana od Kine.

Britansko ministarstvo za međunarodnu trgovinu saopštilo je da će se Greg Hands, državni ministar trgovine i takođe član parlamenta, sastati sa Caijem i biti ko-domaćin 25. godišnjih trgovinskih pregovora Ujedinjenog Kraljevstva i Tajvana tokom svoje dvodnevne posete.

„Lična poseta Tajvanu je jasan signal posvećenosti Velike Britanije jačanju trgovinskih veza Ujedinjenog Kraljevstva i Tajvana. Kao i Velika Britanija, Tajvan je šampion slobodne i fer trgovine zasnovane na globalnom trgovinskom sistemu zasnovanom na pravilima“, navodi se u njegovom uredu. izjava.

Govoreći u Pekingu, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan rekao je da se Kina odlučno protivi bilo kakvom obliku zvanične razmene između zemlje sa kojom ima diplomatske veze i Tajvana.

„Pozivamo britansku stranu da prekine bilo kakav oblik zvanične razmene sa Tajvanom i prestane da šalje pogrešne signale separatističkim snagama za nezavisnost Tajvana“, rekao je on.

Hands će se takođe sastati sa glavnim pregovaračem za trgovinu Tajvana Džonom Dengom i ministrom ekonomije Vang Mei-huom, dodaje se iz njegovog kabineta.

Tajvansko ministarstvo ekonomije odbilo je da komentariše, rekavši da su sastanci koje je organizovalo bili zatvoreni za medije.

Tajvan vidi Britaniju kao demokratskog partnera koji ima isto mišljenje i ohrabruje ga zabrinutost Londona zbog nedavnih kineskih ratnih igara u blizini ostrva i podrška njegovom učešću u međunarodnim organizacijama, od kojih je većina Tajvana isključena zbog prigovora Kine.

Britanija, kao i Tajvan, takođe se nadmeće za pridruživanje Sveobuhvatnom i progresivnom sporazumu za transpacifičko partnerstvo, ili CPTPP. Članovi su se u februaru složili da Britanija može da nastavi sa njegovom primenom, jer traži nove trgovinske odnose nakon izlaska iz Evropske unije.

Kina je takođe podnela zahtev za pridruživanje.

Britanija nema formalne diplomatske veze sa Tajvanom, ali njih dvoje imaju bliske ekonomske i neformalne odnose, a Britanija ima de fakto ambasadu u Tajpeju.

Zapadni zakonodavci i drugi zvaničnici pojačavaju svoje posete Tajvanu, uprkos snažnim primedbama Pekinga, koji na ostrvo gleda kao na sopstvenu teritoriju i bridi se na sve što implicira da je to posebna zemlja.

Kina je organizovala ratne igre u blizini Tajvana u avgustu nakon posete Tajpeju predsednice Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi.