HONG KONG – Nagrađivana novinarka iz Hong Konga izgubila je u ponedeljak žalbu na osudu zbog davanja lažnih izjava prilikom dobijanja informacija za svoju istragu o nasilnom napadu tokom rasprostranjenih protesta 2019. godine, preneo je Asošijeted pres.
Bao Čoj je u aprilu 2021. proglašena krivom na nižem sudu za obmanu vlade tako što je dobila evidenciju o vlasništvu vozila u novinarske svrhe, umesto za pitanja vezana za transport, kako je izjavila. Pokušavala je da uđe u trag počiniocima napada rulje na demonstrante i putnike na železničkoj stanici za svoj dokumentarni film za javni servis RTHK.
Prethodna presuda izazvala je zgražanje među lokalnim medijskim profesionalcima zbog smanjenih sloboda štampe u gradu. Čoj — koji je kažnjen sa 6.000 hongkonških dolara (765 dolara) zbog dve tačke da je davao lažne izjave — nazvao je to „veoma mračnim danom za sve novinare u Hong Kongu“ u to vreme.
Sudija Višeg suda Aleks Li potvrdio je presudu u pisanoj presudi.
„Ne poričem da je apelant pokušavao da dođe do informacija sa dobrim namerama. Ali kao što je sudija za prekršaje istakao, u smislu osude, imati dobre namere nije opravdanje“, rekao je Li.
Priča u koprodukciji Čoja, pod nazivom „7.21 Ko je vlasnik istine“, osvojila je nagradu za dokumentarni film na kineskom jeziku na dodeli nagrada Human Rights Press Avards 2021. Prosudbeno veće je pozdravilo kao „klasik istraživačkog novinarstva“ koji je jurio „najmanje tragove, ispitujući moćne bez straha i naklonosti.”
U mesecima nakon što je novinar osuđen, dve medijske kuće — Apple Daili i Stand Nevs — bile su prinuđene da se zatvore tokom tekućeg obračuna protiv neslaganja nakon protesta 2019. u poluautonomnom kineskom gradu. Hong Kong, bivša britanska kolonija, vratila se pod vlast Kine 1997.
Neki od najviših rukovodstava dve kuće su takođe krivično gonjeni. Osnivač Apple Dailija Džimi Lai suočava se sa optužbama za tajni dosluh u skladu sa sveobuhvatnim Zakonom o nacionalnoj bezbednosti koji je usvojen 2020. U toku je suđenje dvojici bivših urednika Stand Nevs-a optuženih po zakonu o pobuni iz kolonijalne ere koji se sve više koristi da bi se ugušili kritičari.
Hong Kong je pao za više od 60 mesta na 148. mesto u najnovijem Svetskom indeksu slobode štampe objavljenom u maju koji je objavio Reporter bez granica.