Na skupu je izašlo na desetine hiljada ljudi, uključujući članove radničkih sindikata i katoličkih udruženja, studente i razne druge aktiviste.
Nosili su zastave duginih boja sa natpisima „mir“ i „nenasilje“. Drugi slogani koji su se čuli i videli tokom demonstracija uključivali su „Oružje dole, plate više“, „Dosta oružja Ukrajini“ i „Ne želimo rat. Bez oružja, bez sankcija. Gde je diplomatija? ”
Bivši italijanski premijer i lider partije Pet zvezdica Đuzepe Konte, koji je prisustvovao mitingu, doveo je u pitanje pristup vlade koja je nedavno položila zakletvu rešavanju sukoba u toj istočnoevropskoj zemlji.
„Ukrajina je sada potpuno naoružana – potreban nam je proboj ka prekidu vatre i mirovnim pregovorima“, rekao je on, dodajući da trenutna „strategija vodi samo ka eskalaciji“. ”
Fajnenšel tajms je citirao jednog demonstranta koji je rekao: „Apsolutno sam protiv slanja novog oružja u Ukrajinu. Danas ljudi žele mir sa oružjem. To je nezamislivo. Ukrajina ima pravo da se brani, ali nam je potrebna velika inicijativa UN za mir. ”
Drugi demonstrant se požalio da „slanje oružja ne pomaže u zaustavljanju rata, oružje pomaže da podstakne rat. ”
U međuvremenu, otprilike u isto vreme održan je kontraprotest u gradu Milanu, koji je organizovao lider centrističke partije Azione Karlo Kalenda, uz podršku italijanske ukrajinske zajednice. Stotine aktivista je učestvovalo na skupu, postavljajući pitanje da li su demonstranti u Rimu zaista „za mir“ ili u stvari „pro-Putinu“. Oni su tvrdili da „oni koji pozivaju na mir, ali i na razoružanje Ukrajine, pozivaju na predaju Ukrajine. ”
Đorđa Meloni, koji je postao italijanski premijer krajem prošlog meseca, poznat je kao nepokolebljivi pristalica Kijeva. Međutim, ona se suočava sa sve većim protivljenjem usred ubrzane inflacije i drugih ekonomskih nevolja kod kuće, za koje se veruje da svi potiču iz tekućeg vojnog sukoba.