List je citirao neimenovane izvore koji su rekli da zahtev američkih zvaničnika nije imao za cilj da gurne Ukrajinu za pregovarački sto, već proračunati pokušaj da se osigura da Kijev zadrži podršku drugih nacija.
Američki i ukrajinski zvaničnici su priznali da je zabrana razgovora ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom izazvala zabrinutost u delovima Evrope, Afrike i Latinske Amerike, gde se posledice rata na cene hrane i goriva najoštrije osećaju, navodi Post.
„Umor od Ukrajine je stvarna stvar za neke od naših partnera“, citira neimenovani američki zvaničnik.
Zelenski je 4. oktobra potpisao dekret kojim se formalno proglašava mogućnost bilo kakvih pregovora Ukrajine sa Putinom „nemogućim“, ali ostavlja otvorena vrata za razgovore sa Rusijom.
Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće nije imao odmah komentar o tačnosti izveštaja.
Portparol Stejt departmenta je odgovorio: „Rekli smo to ranije i ponovićemo: Dela govore više od reči. Ako je Rusija spremna za pregovore, trebalo bi da zaustavi svoje bombe i projektile i da povuče svoje snage iz Ukrajine.
„Kremlj nastavlja da eskalira ovaj rat. Kremlj je pokazao svoju nespremnost da se ozbiljno uključi u pregovore još pre nego što je započeo svoju invaziju na Ukrajinu u punom obimu.“
Portparol je takođe primetio opaske Zelenskog u petak u kojima je rekao: „Spremni smo za mir, za pošten i pravedan mir, čiju smo formulu izgovarali mnogo puta.
U svom noćnom obraćanju ukrajinskom narodu u petak, Zelenski je dodao: „Svet zna našu poziciju. Ovo je poštovanje Povelje UN, poštovanje našeg teritorijalnog integriteta, poštovanje našeg naroda.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je tokom posete Kijevu u petak da će podrška Vašingtona Ukrajini ostati „nepokolebljiva i nepokolebljiva“ posle izbora za Kongres na sredini mandata u utorak.
Sjedinjene Američke Države su najavile dodatnu bezbednosnu pomoć Ukrajini u vrednosti od 400 miliona dolara, uključujući renoviranje tenkova T-72 iz Češke Republike i projektila za PVO HAVK koje bi mogle da se koriste protiv ruskih dronova i krstarećih raketa.
Nova pomoć je povećala iznos američke vojne pomoći poslate Kijevu na više od 18,2 milijarde dolara od invazije.
Kao najnoviji znak povlačenja Rusije u jednoj od najžešćih oblasti u Ukrajini, Putin je u petak javno podržao evakuaciju civila iz delova južne ukrajinske oblasti Herson.
Čini se da je ovo prvi put da je Putin lično podržao evakuaciju, iako Moskva prevozi ljude iz oblasti koju kontroliše u Hersonu na zapadnoj obali reke Dnjepar.
Prošle nedelje Rusija je saopštila da će zona evakuacije takođe uključivati tampon područje od 15 km (10 milja) na istočnoj obali.
Kijev kaže da su te mere uključivale prisilne deportacije civila, što je ratni zločin, što Rusija poriče.
Putinovi komentari došli su usred znakova da bi se Rusija mogla spremati da napusti svoje vojno uporište na zapadnoj obali Dnjepra, uključujući grad Herson.
Glavni grad regiona je jedini veliki grad koji je Rusija zauzela netaknut od svoje invazije u februaru. Njegov gubitak za ruske snage bio bi jedan od najtežih udaraca u ratu.
Internetom su kružile fotografije na kojima se vidi glavna zgrada uprave u gradu Hersonu na kojoj se više ne vijori ruska zastava. Kijev je bio oprezan, rekavši da bi takvi znaci mogli biti ruska obmana da namami ukrajinske trupe u zamku.
Najžešće borbe tokom prošle nedelje vodile su se oko Bahmuta i Soledara, u istočnoj Donjeckoj oblasti, oko 500 kilometara severoistočno od Hersona, rekao je Zelenski u petak uveče.