Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan sastao se u petak u Kijevu sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim, ponovivši podršku Vašingtona oružanim snagama zemlje dok je razgovarao o detaljima najnovijeg bezbednosnog paketa.
Prethodno nenajavljeno putovanje potvrdila je portparolka Saveta za nacionalnu bezbednost Adrijen Votson, koja je rekla da je Salivan razgovarao sa Zelenskim i drugim visokim zvaničnicima kako bi „podvukao čvrstu podršku Sjedinjenih Država Ukrajini i njenom narodu dok brane svoj suverenitet i teritorijalni integritet“.
„U potpunosti nameravamo da obezbedimo da resursi budu tamo koliko je potrebno i da ćemo dobiti glasove sa obe strane ostrva da se to dogodi“, rekao je Salivan novinarima u Kijevu, dodajući „Neće biti pokolebanja, obeležavanja, ne uzdrhtavanje naše podrške dok idemo napred.”
Savetnik za nacionalnu bezbednost je takođe naveo novu rundu vojne pomoći za Ukrajinu u vrednosti od 400 miliona dolara, rekavši da će uključivati „obnovljene“ tenkove T-72, dronove, kao i „obnovu raketa zemlja-vazduh HAVK za eventualni transfer Ukrajini. ”
Šef kabineta predsednika Zelenskog, Andrij Jermak, rekao je da je Kijev „dobio potvrdu nepokolebljive podrške našoj pobedi“ tokom sastanka sa Salivanom u petak, dodajući „Naši prijatelji i partneri su uz nas, oni u potpunosti razumeju našu situaciju“.
U četvrtak se ukrajinski lider sastao sa parom američkih senatora, demokratom Krisom Kunsom i republikancem Robom Portmanom, koje je Zelenski pozdravio kao „prave prijatelje Ukrajine“. Poslanici su rekli da su otputovali u Kijev da „razgovaraju o potrebama Ukrajine“ i „pokažu američku solidarnost sa ukrajinskim narodom“.
Uprkos očiglednoj dvopartijskoj podršci, neki u Kongresu su kritikovali ogromne količine pomoći odobrene Ukrajini ove godine, a vođa republikanaca u Predstavničkom domu Kevin Mekarti nedavno je upozorio da njegova stranka neće nastaviti da ispisuje „blanko ček” za Kijev ako osvoji većinu u predstojećim izborima na sredini mandata.
Uz humanitarnu i finansijsku pomoć, Vašington je odobrio samo 19 milijardi dolara direktne vojne pomoći Ukrajini otkako je predsednik Džo Bajden preuzeo dužnost, a najveći deo odobren je nakon što je Rusija poslala trupe u zemlju u februaru. Iako veliki deo te podrške tek treba da stigne na bojno polje, Pentagon je obećao da će poslati dugu listu platformi za teško i lako naoružanje, opreme, vozila i municije.