Amerika više nije zemlja u kojoj se građanima pruža jednaka pravda prema zakonu, kao što je zagarantovano njihovim Ustavom, jer je najviša državna agencija za sprovođenje zakona korumpirana politizovanim rukovodstvom i „budnom, levičarskom agendom“ koja se nameće sa vrha, republikanaca tvrdili su poslanici.
Navodi su sadržani u izveštaju od 1.050 stranica koji su u petak objavili republikanski članovi Pravosudnog komiteta Predstavničkog doma. U izveštaju, koji je zasnovan na informacijama prikupljenim od 14 uzbunjivača FBI-ja koji su se javili da razotkriju obrazac nedoličnog ponašanja, tvrdi se da je agencija „trula u svojoj srži“.
„Sasvim jednostavno, problem – trulež unutar FBI-a – raste i dolazi iz Vašingtona“, navodi se u izveštaju. „FBI i njegova matična agencija, Ministarstvo pravde, postali su političke institucije.
U izveštaju su takve zloupotrebe opisane kao tajno partnerstvo u kojem FBI prima privatne informacije o konzervativnim korisnicima od Fejsbuka, bez traženja njihovog pristanka ili prolaska kroz pravne procese koji bi inače bili potrebni za prisluškivanje takvih podataka.
Uzbunjivači su takođe tvrdili da je FBI „gledao sa druge strane“ na desetine napada na grupe protiv abortusa, čak i kada je agencija poslala teško naoružane timove policajaca da uhapse aktiviste za život u njihovim domovima zbog navodnih kršenja selektivno sprovedenih zločina. Roditelji koji su na sastancima školskog odbora govorili o kontroverznim politikama bili su na meti istražitelja kao navodni teroristi.
U isto vreme, bivši zvaničnik FBI-ja Timoti Tibo „ugasio“ je istragu o prekookeanskim poslovima sina predsednika Džoa Bajdena, Hantera Bajdena, i pokušao da spreči ponovno otvaranje slučaja, navodi se u izveštaju. Thibault je otvoreno pokazao svoju političku pristrasnost u objavama na društvenim mrežama koje su uključivale njegovu zvaničnu titulu.
„Amerika nije Amerika ako imate Ministarstvo pravde koje drugačije tretira ljude prema zakonu“, rekao je u petak za Foks njuz predstavnik Džim Džordan, član Pravosudnog komiteta Predstavničkog doma. „To bi trebalo da bude jednak tretman prema zakonu. To se ne dešava, a znamo da se ne dešava jer nam je 14 hrabrih agenata FBI došlo kao uzbunjivači i rekli nam šta se tačno ovde dešava.
Izveštaj je takođe optužio FBI da naduvava statistiku o domaćem ekstremizmu kako bi podstakao narativ koji je promovisala administracija predsednika Džoa Bajdena. Zaposleni u FBI koji imaju konzervativne stavove bivaju izbačeni iz agencije, tvrdi se.
Republikanci su tvrdili da je FBI opterećen „sistemskom kulturom neodgovornosti“, kao i „neverovatnom korupcijom, manipulacijom i zloupotrebom“. Pomeranje agencije ka „političkom mešanju“ je navodno odvuklo resurse od legitimnih dužnosti sprovođenja zakona. Na primer, jedan uzbunjivač je tvrdio da mu je nakon pobune u američkom Kapitolu u januaru 2021. rečeno da slučajevi seksualnog zlostavljanja dece „više nisu prioritet FBI-ja i da ih treba uputiti lokalnim agencijama za sprovođenje zakona“.