KIJEV, Ukrajina – Ruski vojnici teraju ukrajinske civile iz njihovih stanova u okupiranoj prestonici Hersonske oblasti i sami se useljavaju, rekao je jedan stanovnik u petak dok je južni grad postao sve veće žarište rata u Ukrajini, preneo je Asošijeted pres.
Njegov izveštaj o vojnicima koji se šire po gradu Hersonu sugeriše da bi se Rusija mogla pripremati za intenzivan rat u gradovima u iščekivanju ukrajinskog napredovanja.
Vlasti u Hersonu koje je postavila Rusija nastavile su da pozivaju civile da napuste grad, koji leži na zapadnoj obali reke Dnjepar i koji je bio odsečen od snabdevanja i hrane ukrajinskim bombardovanjem.
Kiril Stremousov, zamenik šefa regionalne administracije koju je imenovao Kremlj, ponovio je pozive civilima da odu na drugu obalu reke. Stremousov je u četvrtak rekao da bi se ruske snage mogle uskoro povući iz grada Hersona. U petak je rekao da je ta izjava samo pokušaj da se podstakne evakuacija.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sugerisao je da su Rusi glumili povlačenje iz Hersona kako bi namamili ukrajinsku vojsku u ukorenjenu bitku. Zelenski je nazvao „pozorištem“ pokušaje da se ubede civili da se presele dublje na teritoriju pod kontrolom Rusije.
Jedan stanovnik Hersona rekao je agenciji Asošiejted pres da su se ruski vojnici smeštali u napuštene stanove. Rusko vojno osoblje je išlo od vrata do vrata, proveravalo vlasničke listove i teralo stanare da odmah odu ako ne mogu da dokažu vlasništvo nad stanovima, rekao je on.
„Oni teraju stanovnike grada da se evakuišu, a onda se ruski vojnici useljavaju u oslobođene stanove širom Hersona“, rekao je stanovnik pod uslovom da se iz bezbednosnih razloga koristi samo njegovo ime — Konstantin. „Očigledno je da se spremaju za borbu protiv ukrajinske vojske u gradu.
Bolnice i klinike nisu opsluživale pacijente u Hersonu, gde su stanovnici takođe prijavili probleme sa snabdevanjem hranom.
„U grad gotovo da nema isporuka hrane, stanovnici koriste svoje zalihe i čekaju u redovima do nekoliko radnji koje su još otvorene“, rekao je Konstantin.
Ukrajinski vojni analitičar Oleh Ždanov rekao je za AP da je ukrajinska vojska, u okviru svoje kontraofanzive za vraćanje oblasti Hersona, odsjekla zapadnu obalu Dnjepra od zaliha oružja i hrane granatirajući glavne transportne rute i uništavajući mostove preko rijeke.
„Rusi shvataju opasnost od blokiranja transportnih puteva i praktično su se pomirili sa činjenicom da će morati da se povuku sa desne obale Dnjepra“, rekao je Ždanov. „Ali ruske trupe nisu spremne da mirno napuste Herson i spremaju se za bitke unutar grada. Tamo raspoređuju mobilisane rezerviste i nove taktičke bataljonske grupe.
Prema Ždanovu, ukrajinska vojska ima značajnu prednost u odnosu na Ruse u avijaciji i artiljeriji na desnoj obali, što znači da bi mogla da granatira grad Herson i izbegne frontalni sukob.
„Kijev čeka svoje vreme jer ruski resursi u Hersonu isparavaju i iz dana u dan su sve slabiji, što omogućava Ukrajincima da akumuliraju snage za glavni udar“, rekao je Ždanov.
Ruske snage zauzele su grad Herson ubrzo nakon invazije na Ukrajinu krajem februara. Rusija je krajem septembra nezakonito anektirala ukrajinske oblasti Herson, Donjeck, Lugansk i Zaporožku, a zatim proglasila vanredno stanje u četiri pokrajine.
Regionalna administracija u Hersonu koju je instalirao Kremlj već je iselila desetine hiljada civila iz grada, navodeći pretnju pojačanog granatiranja dok ukrajinska vojska nastavlja svoju kontraofanzivu.
Portparolka vojske na jugu Ukrajine Natalija Humenjuk rekla je ukrajinskoj televiziji da se neko rusko vojno osoblje maskira u civile.
Tvrdnje nijedne strane nisu mogle biti nezavisno verifikovane.
Na drugim mestima, ukrajinski zvaničnici su izvestili da su oborili bespilotne letelice koje su lansirale ruske snage: osam dronova u oblasti Nikopolja, koja je takođe bila izložena granatiranju, i još jednu bespilotnu letelicu iznad zapadne oblasti Lavov.
Komandant ukrajinskih oružanih snaga Valerij Zalužni rekao je da su ruske snage „utrostručile intenzitet neprijateljstava na određenim delovima fronta“ i da izvode „do 80 napada svakog dana“.
Kancelarija Zelenskog saopštila je da je najmanje devet civila ubijeno, a 16 ranjeno u napadima u Ukrajini prošlog dana.
U Moskvi, ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je u petak da još uvek postoji stalan priliv dobrovoljaca koji žele da se pridruže ruskoj vojsci, sa 318.000 već mobilisanih ljudi. Vlasti su ranije saopštile da je cilj bio da se mobiliše oko 300.000 rezervista.
Putin je rekao da je 49.000 već u vojsci na borbenim misijama, dok su ostali još u obuci. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je u utorak da je 87.000 raspoređeno u Ukrajinu. Neslaganje se nije moglo pomiriti.
Kada je Rusija objavila akciju mobilizacije u septembru, izbili su protesti u nekoliko regiona i desetine hiljada Rusa pobeglo je iz zemlje.
Putin je takođe u petak potpisao zakon kojim se dozvoljava vojna mobilizacija onih sa poništenim ili neizrečenim osudama, uključujući i one koji su nedavno odslužili kaznu za ubistvo, pljačku i trgovinu drogom.
Što se tiče crnomorskog žitnog koridora, Rusija se u sredu složila da ponovo pristupi ratnom sporazumu koji su uz posredovanje Ujedinjenih nacija i Turske omogućile da se ukrajinsko žito preko njega isporučuje na svetska tržišta. Moskva je tokom vikenda suspendovala svoje učešće u dogovoru o žitu, navodeći navodni napad dronom na njenu crnomosku flotu na Krimu.
Ukrajinske oružane snage saopštile su u petak da se „funkcionisanje žitnih koridora nastavlja“.
Kao uslov za povratak na sporazum, Rusija je zahtevala da se žito pošalje u siromašnije zemlje, uz obrazloženje da većina toga završava u bogatijim zemljama. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan rekao je u petak da je razgovarao o pitanju davanja prioriteta manje razvijenim zemljama za isporuke žitarica tokom razgovora sa generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom.
Erdogan je rekao da je takođe razgovarao o mogućnosti besplatnog slanja žita nacije koje se suočavaju sa glađu, tokom nedavnog razgovora sa Putinom, a njih dvojica su planirali dalje razgovore na sastanku Grupe 20 na Baliju ovog meseca.