U brifingu za novinare, zvaničnik odbrane je rekao da su SAD „počinile osam NASAMS-a i povezane municije, a dve od njih će biti u Ukrajini u vrlo bliskoj budućnosti“. Zvaničnik je takođe rekao da će Vašington poslati rezervne delove za ukrajinske sisteme protivvazdušne odbrane iz sovjetske ere, kao i razne protiv-bespilotne vazdušne sisteme.
Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh (NASAMS) proizvodi američki odbrambeni izvođač Raitheon Technologies i ispaljuje projektile AIM-120 ili AMRAAM na kratkim dometima kako bi obarao dronove, projektile i avione. SAD su u septembru najavile da će ove sisteme obezbediti Ukrajini, a portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi je prošlog meseca izjavio da će isporuke biti ubrzane nakon što je Rusija započela nacionalne udare dronovima i raketama na ukrajinske vojne i infrastrukturne ciljeve.
Rusija je efikasno koristila jeftine „kamikaze“ bespilotne letelice kako bi osakatila infrastrukturu Ukrajine, pri čemu kijevski sovjetski i NATO sistemi protivvazdušne odbrane nisu u stanju da zaustave bespilotne letelice. Nejasno je da li će se NASAMS pokazati efikasnijim protiv dronova od nemačkih sistema IRIS-T koje je ukrajinska vojska već postavila.
Zvaničnik Pentagona je rekao da se „više zemalja“ složilo da obezbedi rakete AMRAAM za sisteme.
Rusija je promenila svoju vojnu taktiku u Ukrajini prošlog meseca i počela da izvodi napade na energetsku infrastrukturu, nakon što je kamion bomba ubio tri civila na Krimskom mostu. Dok je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski negirao da je naredio bombardovanje, zvaničnici u Kijevu su proslavili napad, a Rusija je okrivila ukrajinske obaveštajne službe.
Ukrajinski zvaničnici su odgovorili tražeći od Zapada bolje sisteme protivvazdušne odbrane, peticijom od SAD, Velike Britanije, Nemačke, Francuske i Izraela za njihovu tehnologiju raketa zemlja-vazduh. Dok su članice NATO-a obećale isporuku, Izrael je to odbio, a Kijev sada želi da SAD izvrši pritisak na Tel Aviv. Izrael je, međutim, ponudio pomoć Ukrajini da razvije sistem uzbunjivanja za upozoravanje na predstojeće raketne napade.