PEKING, 31. oktobra – Kineski predsednik Si Đinping rekao je u ponedeljak gostujućem lideru vijetnamske vladajuće Komunističke partije da obe zemlje i stranke „nikada ne bi trebalo da dozvole da se bilo ko meša“ u njihov napredak, javila je državna televizija CCTV.
Bikovska poruka protiv spoljnog mešanja stigla je u vreme zategnutih odnosa između Kine i Zapada, posebno sa Sjedinjenim Državama u vezi sa Tajvanom, sukobom u Ukrajini, trgovinom i drugim pitanjima.
Si i Ngujen Fu Trong, obojica bez maski, rukovali su se i zagrlili pre nego što su učestvovali u televizijskoj ceremoniji dobrodošlice u Velikoj dvorani naroda u Pekingu – neuobičajen prikaz bliskog kontakta između Sija i drugog lidera, dok Kina nastavlja sa striktnim zatvaranjem COVID-a.
Trongova je bila prva poseta stranog lidera otkako je Si obezbedio treći mandat koji je razbio presedan na 20. partijskom kongresu Komunističke partije Kine ovog meseca.
„Razvoj uzroka ljudskog napretka je dug i mukotrpan proces, a razvoj socijalističkih zemalja suočava se sa veoma komplikovanim međunarodnim okruženjem i ozbiljnim rizicima i izazovima“, rekao je Si, prenosi CCTV.
„Kineska i vijetnamska partija treba da istraju u radu za sreću naroda i napredak čovečanstva, guraju napred socijalističku modernizaciju svom snagom i nikada ne dozvoljavaju da se bilo ko meša u naš napredak ili neka sila uzdrma institucionalne temelje našeg razvoja. “, dodao je Si, prenosi CCTV.
Poseta Tronga – koji ima više moći od vijetnamskog predsednika ili premijera – bila je primer komunističkog jedinstva.
Vijetnam i Kina su među poslednjih pet komunističkih država u svetu, zajedno sa Kubom, Laosom i Severnom Korejom.
Pakistanski premijer Šehbaz Šarif i nemački kancelar Olaf Šolc takođe će posetiti Kinu ove nedelje.
Kina je najveći trgovinski partner Vijetnama i ključni izvor uvoza za njegovu brzorastuću ekonomiju, uključujući sirovine i mašine za njegov ključni proizvodni sektor.
Iako dva suseda imaju dugu istoriju nepoverenja i teritorijalnih sporova, uključujući oko ostrva i voda u Južnom kineskom moru, njihove komunističke partije su i dalje zvanično bliske.
Kao i Si, Trong je takođe ostao na mestu šefa stranke nakon uobičajenog mandata od jednog ili dva mandata, učvršćujući svoj uticaj u stranci kojom se tradicionalno upravlja konsenzusom između njenog politbiroa i moćnog centralnog komiteta. Njegovo poslednje putovanje u inostranstvo bilo je u Kambodži.