MODHERA – Kesa Bhai Prajapati se osmehuje dok oblikuje blokove gline u bokale i vaze na grnčarskom točku.
Ovih dana, Prajapati, 68, iz sela Modhera u zapadnoindijskoj državi Gudžarat, udvostručio je količinu zemljanog posuđa koju pravi u poređenju sa pre nekoliko meseci, pošto više ne mora da okreće točak ručno jer tada nije mogao da priušti visoku struju račun koji je iznosio do 1.500 indijskih rupija (18,19 dolara) mesečno.
Sada, međutim, njegova mašina se pokreće na solarnu energiju, jer je ranije ovog meseca Prajapatijevo selo od oko 6.500 stanovnika, koje se sastoji uglavnom od grnčara, krojača, farmera i obućara, proglašeno prvim selom u Indiji koje sve vreme radi isključivo na solarnu energiju.
„Struja nam je pomogla da uštedimo vreme i proizvedemo više proizvoda“, rekao je Prajapati.
Indija, treći po veličini emiter ugljen-dioksida na svetu, ima za cilj da ispuni polovinu svojih potreba za energijom iz obnovljivih izvora, poput sunca i vetra, do 2030. godine, što je povećanje u odnosu na svoj prethodni cilj od 40%, vlada je saopštila da je postigla u decembru 2021. .
Projekat u Modheri, finansiran od strane savezne i pokrajinske vlade u iznosu od skoro 10 miliona dolara, uključivao je postavljanje preko 1.300 krovnih panela na stambenim i vladinim zgradama koje su bile povezane sa elektranom.
Vlada otkupljuje višak energije proizvedene ovde od stanovnika ako ne iskoriste sve kapacitete koji su dodeljeni domaćinstvima.
Od ovog novca Pravin Bai (43), krojač, planira da kupi priključak za gas i šporet, jer mnoge kuće u selu kuvaju hranu u šporetima na drva koje ostavljaju dim.
„Morao sam da učim decu ispod ulične lampe. Sada će moći da uče u kući.“
Modhera, takođe poznata po svom drevnom hramu Sunca posvećenom bogu sunca, nalazi se u matičnoj državi Gudžarat premijera Narendre Modija, u kojoj se održavaju izbori kasnije ove godine.
„Za samozavisnu Indiju 21. veka, moramo da povećamo takve napore u vezi sa našim energetskim potrebama“, rekao je Modi ranije ovog meseca.
Za Rinu Ben, 36, domaćicu, koja takođe radi kao krojač sa pola radnog vremena, solarna energija joj je uveliko pomogla u radu.
„Kada smo dobili pristup solarnoj energiji, kupio sam električni motor vredan 2.000 rupija (24 dolara) da ga prikačim na mašinu za šivenje. Sada sam u mogućnosti da šijem još jednu ili dve odeće dnevno.“