Tužilac Mats Ljungkvist rekao je da razume intenzivan interes za utvrđivanje šta se desilo sa gasovodima Severni tok I i 2, koji su izgrađeni za transport ruskog gasa u Nemačku.
„Ali važno je i za preliminarnu istragu i za različite saradnje koje imamo da sada počnemo da radimo u miru i tišini“, rekao je Ljungkvist.
Švedska domaća bezbednosna agencija i oružane snage pomažu u istrazi, koja se sprovodi u saradnji sa vlastima drugih zemalja“, rekao je on.
Švedska služba bezbednosti je ranije saopštila da su podmorske „detonacije“ 26. septembra izazvale veliku štetu na gasovodima u međunarodnim vodama kod Švedske i Danske. Cevovodi su popucali, izbacivši velike količine gasa metana u vazduh.
Švedska mornarica je na Tviteru objavila da koristi minolovce za obavljanje „dopunskih istraživanja dna“ koja nisu bila deo krivične istrage. Nije elaborirano o prirodi posla.
Istražitelji u Švedskoj, Danskoj i Nemačkoj istražuju šta se dogodilo. Danski i švedski zvaničnici rekli su da sumnjaju da je nekoliko stotina funti eksploziva umešano u izvršenje namernog čina sabotaže.
Severni tok 1 je nosio gas u Nemačku sve dok Rusija nije prekinula isporuke krajem avgusta. Severni tok 2 nikada nije ušao u funkciju pošto je Nemačka suspendovala svoj proces sertifikacije neposredno pre nego što je Rusija napala Ukrajinu u februaru.
Ruski predsednik Vladimir Putin optužio je Zapad za napad na gasovode, što su zapadne nacije negirale.
Ljungkvist, koji je vodio preliminarnu istragu Švedske, rekao je ranije ovog meseca da su „na mestu zločina izvršene zaplene“, ali nije naveo detalje.