Baraži velike brzine prošle godine poslali su seizmičke talase koji su se talasali hiljadama milja širom Marsa, prvi ikada otkriveni blizu površine druge planete, i isklesali kratere prečnika skoro 500 stopa (150 metara), objavili su naučnici u četvrtak u časopisu Sajens.
Veći od dva udara je izbacio ledene ploče veličine gromade, što bi moglo pomoći istraživačima da potraže načine na koje budući astronauti mogu da iskoriste prirodne resurse Marsa.
Lender Insight je izmerio seizmičke udare, dok je Mars Reconnaissance Orbiter pružio zapanjujuće slike nastalih kratera.
Snimanje kratera „već bi bilo ogromno“, ali usklađivanje sa seizmičkim talasima je bio bonus, rekla je koautorka Lilija Posiolova iz Malin Space Science Sistems u San Dijegu. “Imali smo toliko sreće.”
Atmosfera Marsa je tanka za razliku od Zemljine, gde gusta atmosfera sprečava većinu svemirskih stena da dođu do zemlje, umesto toga ih razbija i spaljuje.
Odvojena studija prošlog meseca povezala je nedavnu seriju manjih udara marsovskih meteoroida sa manjim kraterima bliže InSight-u, koristeći podatke iz istog lendera i orbitera.
Zapažanja o udaru dolaze kada se InSight bliži kraju svoje misije zbog nestajanja energije, njegovih solarnih panela prekrivenih olujama prašine. InSight je sleteo na ekvatorijalne ravnice Marsa 2018. godine i od tada je zabeležio više od 1.300 potresa.
„Biće srceparajuće kada konačno izgubimo komunikaciju sa InSightom“, rekao je Bruce Banerdt iz NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon, glavni naučnik sletanja koji je učestvovao u studijama. „Ali podaci koje nam je poslao sigurno će nas zaokupljati godinama koje dolaze.”
Dolazeće svemirske stene su bile prečnika između 16 stopa i 40 stopa (5 metara i 12 metara), rekla je Posiolova. Udari su registrovani oko 4 magnitude.
Veći od dva udario je prošlog decembra oko 3.500 kilometara od InSighta, stvarajući krater dubok oko 21 metar. Kamere orbitera pokazale su krhotine bačene do 40 kilometara od udara, kao i bele mrlje leda oko kratera, najviše zamrznute vode uočene na tako niskim geografskim širinama, rekla je Posiolova.
Posiolova je uočila krater ranije ove godine nakon što je napravila dodatne slike regiona iz orbite. Krater je nedostajao na ranijim fotografijama, a nakon što je pregledala arhivu, ona je istakla udar do kraja decembra. Setila se velikog seizmičkog događaja koji je InSight zabeležio negde u to vreme i uz pomoć tog tima, uskladila je novu rupu sa nesumnjivo udarom meteora. Eksplozivni talas je bio jasno vidljiv.
Naučnici su takođe saznali da su se lender i orbiter udružili za raniji meteoroidni udar, više nego dvostruko veći od decembarskog i nešto manji.
„Svi su bili samo šokirani i zapanjeni. Još jedan? Da“, prisetila se ona.
Seizmička očitanja od dva udara ukazuju na gušću marsovsku koru izvan lokacije InSight-a.
„Još uvek imamo dug put do razumevanja unutrašnje strukture i dinamike Marsa, koji ostaju uglavnom zagonetni“, rekao je Dojeon Kim sa Instituta za geofiziku ETH Ciriha u Švajcarskoj, koji je bio deo istraživanja.
Spoljašnji naučnici su rekli da će budući lenderi iz Evrope i Kine nositi još naprednije seizmometre. Buduće misije će „naslikati jasniju sliku“ o tome kako je Mars evoluirao, napisali su Jingjie Iang i Ksiaofei Chen sa kineskog Južnog univerziteta nauke i tehnologije u Šenženu u propratnom uvodniku.