Islamska država tvrdi da je izvela napad na svetilište Irana

Islamska država tvrdi da je izvela napad na svetilište Irana

DUBAI – Militantna grupa Islamska država saopštila je da je u sredu izvela napad na šiitsko muslimansko svetilište u Iranu u kojem je ubijeno 15 ljudi, eskalirajući tenzije u zemlji koja se potresala talasom protesta i izazvala upozorenja odgovor iz Teherana, prenosi Rojters.

Iranski zvaničnici saopštili su da su uhapsili napadača koji je izvršio napad na svetilište Šah Čerag u gradu Širazu. Državni mediji okrivljuju „takfiri teroriste“ – etiketu koju Teheran koristi za tvrdolinijske sunitske muslimanske militante poput Islamske države.

Grupa je preuzela prethodne napade u Iranu, uključujući smrtonosne dvostruke bombaške napade 2017. koji su bili na meti iranskog parlamenta i grobnice osnivača Islamske Republike ajatolaha Ruholaha Homeinija.

Ubistvo šiitskih hodočasnika u sredu dogodilo se istog dana kada su se iranske snage bezbednosti sukobile sa sve oštrijim demonstrantima koji obeležavaju 40-godišnjicu od smrti Mahse Amini, 22-godišnje Kurdkinje u policijskom pritvoru.

Ministar unutrašnjih poslova Ahmad Vahidi okrivio je proteste koji su zahvatili Iran za popločavanje terena za napad u Širazu, a predsednik Ebrahim Raisi je rekao da će Iran odgovoriti, prenose državni mediji.

„Iskustvo pokazuje da se neprijatelji Irana, nakon što nisu uspeli da naprave rascep u ujedinjenim redovima nacije, osvete nasiljem i terorom“, rekao je Raisi, govoreći pre nego što je Islamska država objavila svoju odgovornost.

„Ovaj zločin definitivno neće ostati bez odgovora, a snage bezbednosti i policije će naučiti lekciju onima koji su osmislili i izveli napad.

Poluzvanična novinska agencija Tasnim saopštila je da je napadač pucao u zaposlenog na ulazu u svetilište pre nego što mu se puška zaglavila i da su ga jurili prolaznici.

Uspeo je da popravi pištolj i otvori vatru na svoje goniče, pre nego što je ušao u dvorište i pucao na vernike. Među poginulima je nekoliko žena i dece, navodi se u saopštenju.

Svedok u Šahu Čeragu rekao je državnoj televiziji: „Čuo sam zvukove pucnjave nakon što smo se molili. Otišli ​​smo u sobu pored svetilišta, došao je ovaj bednik i ispalio salvu hitaca. Onda me (metak) pogodio u ruku i nogu, ženi je udarilo u leđa, ali hvala Bogu moje dete nije pogođeno, ima sedam godina“.

Napad u Širazu dogodio se na kraju dana sukoba širom zemlje između bezbednosnih snaga i demonstranata, a video snimci pokazuju neke od najnasilnijih sukoba u više od mesec dana nemira nakon Aminijeve smrti.

Demonstracije su postale jedan od najhrabrijih izazova klerikalnom rukovodstvu od revolucije 1979. godine. Veliki broj Iranaca izašao je na ulice, a neki pozivaju na propast Islamske Republike i smrt vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija.

Snage bezbednosti otvorile su u sredu vatru na ožalošćene u Aminijevom kurdskom rodnom gradu Saćezu, prema rečima svedoka.

„Policija za pobunu je pucala na ožalošćene koji su se okupili na groblju na Mahsinoj memorijalnoj ceremoniji… desetine su uhapšene“, rekao je svedok. Iranske vlasti nisu bile dostupne za komentar.

Poluzvanična novinska agencija ISNA saopštila je da se na groblju nalazi oko 10.000 ljudi, dodajući da je internet prekinut nakon sukoba između snaga bezbednosti i tamošnjih ljudi.

Video snimci na društvenim mrežama prikazuju gomile ljudi kako se pakuju na ulicama u mnogim gradovima, a bazari u Teheranu i nekim drugim gradovima zatvoreni su uz skandiranje „Smrt Hamneiju“.

1500tasvir, nalog na Tviteru fokusiran na proteste u Iranu sa 280.000 pratilaca, izvestio je o „brutalnom obračunu“ sa demonstrantima na više lokacija u Teheranu, uključujući i skup u Teheranskom medicinskom udruženju.

Činilo se da video snimci na društvenim mrežama pokazuju kako pripadnici milicije Basij pucaju na demonstrante u Teheranu.

Drugi video snimci prikazuju demonstrante kako jure policiju za nerede i bacaju kamenje. Takođe su prikazali demonstrante u svetom šiitskom gradu Mašhadu kako zapaljuju motocikl policajca. U Teheranu je demonstrant udario policajca, dok je u gradu Kazvin interventna policija otvorila vatru na demonstrante.

Neki demonstranti su skandirali: „Borićemo se, umrećemo, vratićemo Iran” od njegovih klerikalnih vladara.

Rojters nije uspeo da proveri autentičnost snimka.

Državna novinska agencija IRNA saopštila je da je pripadnik elitne Revolucionarne garde ubijen „od strane izgrednika“ u gradu Malajer na zapadu zemlje.

Bivši iranski pro-reformistički zvaničnik rekao je da je širenje protesta iznenadilo vlasti i da je u suprotnosti sa tvrdnjama establišmenta da je podrška islamskom sistemu ogromna.

Dok su neki analitičari rekli da su izgledi za skoru zoru novog političkog poretka mali, aktivisti kažu da je pao zid straha i da put ka novoj revoluciji nije reverzibilan.

Studenti su odigrali ključnu ulogu u protestima, sa desetinama univerziteta u štrajku. Stotine učenica su se pridružile, uzvikujući „Sloboda, sloboda, sloboda“, uprkos žestokim obračunima snaga bezbednosti.

Državni mediji i tvrdolinijaški zvaničnici označili su demonstrante kao „licemjere, monarhiste, nasilnike i pobunjenike“.

Grupe za ljudska prava saopštile su da je ubijeno najmanje 250 demonstranata, uključujući tinejdžerke, a hiljade je uhapšeno.

Vlasti, koje su optužile Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje da podstiču ono što nazivaju „neredima“, tek treba da objave broj poginulih, ali državni mediji navode da je ubijeno oko 30 pripadnika snaga bezbednosti.