SAN DIJEGO . Majk Dejvis, pisac, aktivista i samodefinisani „marksistički ekolog“ čiji su ga najveći strahovi naveli da predvidi nerede, požare i bolesti u bestselerima kao što su „Grad kvarca“ i „Ekologija straha“, je preminuo u 76. godini, piše AP.
Dejvis je preminuo u utorak posle duge borbe sa rakom jednjaka, objavio je ove nedelje njegov prijatelj Džon Viner u onlajn objavi za The Nation, progresivni časopis. Viener, istoričar koji je zajedno sa Dejvisom napisao „Zapalite noć: LA šezdesetih godina“, rekao je za Asošijeted pres da je Dejvis umro u San Dijegu.
Dejvis, koga Los Anđeles tajms naziva prorokom Jeremija iz Južne Kalifornije, objavio je tokom leta da je smrtno bolestan.
„Iako sam poznat kao pesimista, zaista nisam bio pesimista“, rekao je za Tajms u julu. „Znate, (moje pisanje je) više bilo poziv na akciju. Pokušaj da se izazove pravedni gnev protiv onih na koje treba da budemo pravedno ljuti. Ali sada postoji određeni osećaj propasti. Ovo nije vreme ili istorija koju bi moja deca trebalo da naslede, znate?“
Kao što je navedeno u Vienerovom odavanju počasti, Dejvis je bio „osoba iz 1960-ih“ čije poreklo nije bilo privilegovano, već radnička klasa i konzervativna. Odrastao u okrugu San Dijego, bio je nekadašnji član omladinskog programa Devil Pups koji je bio radikalizovan od strane pokreta za građanska prava. Dobrovoljno se prijavio za Kongres rasne ravnopravnosti, spalio svoju nacrt kartu u znak protesta protiv američke invazije na Dominikansku Republiku 1965. godine, pridružio se Komunističkoj partiji i postao organizator levičarskih Studenti za demokratsko društvo.
„Bio sam kao Zelig u događajima iz tog perioda“, rekao je Dejvis za „Njujorker“ 2020. „Bio sam na svim demonstracijama i nekoliko nereda, samo tamo u masi, redovima i dosijeima.“
Krivili su ga za ideološku pristrasnost i razne greške i izmišljotine – neki su priznali – ali se njegov mračni pogled na Los Anđeles i šire teme često pokazao opravdanim. „Grad kvarca“, objavljen 1990. godine, osudio je rasne i klasne podele Los Anđelesa i označio grad kao „karcerno“ društvo koje nadgleda represivna policija. Policijsko prebijanje Rodnija Kinga 1991. i neredi nakon oslobađanja njegovih napadača 1992. učinili su da njegova knjiga izgleda kao proročanstvo.
Dejvisova „Ekologija straha“ je predvidela rastuću katastrofu šumskih požara u Kaliforniji, a „Čudovište pred našim vratima: Globalna pretnja ptičjeg gripa“, objavljeno 2005, upozorilo je da je smrtonosna pandemija sve verovatnija. Tokom intervjua za Nev Iorker, Dejvis je nazvao kapitalizam nesposobnim da se nosi sa katastrofom javnog zdravlja i životne sredine, ali je i dalje verovao da je bolji svet moguć.
„Ovo izgleda kao doba katastrofe, ali je takođe doba opremljeno, u apstraktnom smislu, svim alatima koji su mu potrebni“, rekao je on. „Utopija nam je dostupna. Ako ste, poput mene, proživjeli pokret za građanska prava, antiratni pokret, nikada ne možete odbaciti nadu.”