JOHANESBURG – Prvi formalni mirovni pregovori sa ciljem okončanja dvogodišnjeg rata između etiopske vojske i snaga iz severnog regiona zemlje Tigraj počeli su u utorak u Južnoj Africi i završiće se u nedelju, saopštila je južnoafrička vlada. , prenosi Rojters.
U pitanju je prilika da se okonča sukob koji je ubio hiljade, raseljavao milione i ostavio stotine hiljada na ivici gladi u drugoj najmnogoljudnijoj naciji Afrike, destabilizujući širi region Roga Afrike.
Pregovori, uz posredovanje Afričke unije, počinju pošto je vlada ostvarila značajan napredak na bojnom polju, zauzevši nekoliko velikih gradova u Tigraju tokom protekle nedelje.
Vladina ofanziva, sprovedena zajedno sa savezničkim trupama iz susedne Eritreje, izazvala je strah od dalje štete po civile, što je navelo afričke, američke i evropske lidere i papu Franju da pozovu na prekid vatre i hitne razgovore.
Afrička unija je saopštila da je njen predsedavajući Musa Faki Mahamat „ohrabren ranom demonstracijom privrženosti miru od strane strana“, bez detaljnijeg objašnjenja.
Južna Afrika se „nada da će se razgovori odvijati konstruktivno i rezultirati uspešnim ishodom koji vodi trajnom miru za sve ljude naše drage sestrinske zemlje Etiopije“, rekao je Vinsent Magvenja, portparol predsednika Sirila Ramafoze.
Tim za posredovanje Afričke unije predvodi bivši predsednik Nigerije Olusegun Obasandžo, a podržavaju ga bivši predsednik Kenije Uhuru Kenijata i bivši zamenik predsednika Južne Afrike Pumzile Mlambo-Ngčuka.
Predstavnici Ujedinjenih nacija i Sjedinjenih Država učestvovali su kao posmatrači, saopštila je Afrička unija.
„Veoma nestrpljivo gledamo Pretoriju na pregovore. To je jedini put napred“, rekao je Filipo Grandi, Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbeglice, na konferenciji za novinare u utorak uveče u Najrobiju. „Ako se strane zaista ne angažuju smisleno u pregovaračkom rešenju, bićemo u ovoj situaciji zauvek.
Američki državni sekretar Antoni Blinken pozvao je strane da se ozbiljno angažuju i dogovore hitno primirje.
„Ovi razgovori predstavljaju način koji najviše obećava da se postigne trajni mir i prosperitet za sve Etiopljane“, naveo je on u saopštenju.
Sukob potiče od pritužbi koje datiraju iz skoro tri decenije kada je Narodnooslobodilački front Tigraja (TPLF), pobunjenički pokret koji je postao politička partija, dominirao etiopskom vladajućom koalicijom do 2018.
Nakon što je ta koalicija izgubila vlast na nacionalnom nivou, TPLF, koji je još uvek moćan u svom severnom uporištu, posvađao se sa saveznom vladom koju je predvodio premijer Abii Ahmed.
Vlada je optužila TPLF da nastoji da povrati svoju nacionalnu dominaciju, što ona poriče, dok je TPLF optužila Abijevu vladu za ugnjetavanje Tigrajana i preveliku centralizaciju moći, što ona poriče.
Delegacija Tigrajana je rekla da će njen fokus na razgovorima u Južnoj Africi biti na momentalnom prekidu neprijateljstava, neometanom pristupu Tigraju za humanitarnu pomoć i povlačenju eritrejskih snaga.
Vlada je saopštila da na razgovore gleda kao na priliku za rešavanje sukoba i „konsolidaciju poboljšanja situacije na terenu“, što se očigledno odnosi na njeno vojno napredovanje u Tigreju.
Rat je pogoršao druge ozbiljne probleme u Etiopiji, uključujući sušu, najveću u poslednje četiri decenije, koja je izazvala krizu sa hranom i oštetila ekonomiju.
Ranije u utorak, šef Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus, koji je iz Tigraja i koji je u prošlosti bio ministar u etiopskoj vladi, izneo je poslednju u nizu javnih kritika na postupke aktuelne vlade.
„Zbog opsade u #Tigraju u Etiopiji, mnogi ljudi su umrli od gladi, gladi izazvane ljudskim bićima i nedostatka pristupa osnovnoj zdravstvenoj zaštiti u poslednje 2 godine“, napisao je Tedros na Tviteru.
Etiopska vlada je demantovala navode humanitarnih organizacija da im je blokirala pristup Tigraju. Optužila je Tedrosa da pokušava da obezbedi oružje i diplomatsku podršku za Tigrajeve snage, što on poriče.