„Dajem nedvosmislenu podršku CIK-u u izvršavanju njihovog mandata. Rezultate izbora utvrđuje CIK, a ne političke stranke. CIK ima diskreciono pravo da istraži nepravilnosti u izbornom procesu“, kazao je Šmit u današnjem iznenadnom obraćanju novinarima ispred zgrade OHR-a u Sarajevu.
On je dodao da podstiče i tužilaštva i sudove da istraže i kazne izborne nepravilnosti, ističući da očekuje brzo formiranje vlasti na svim nivoima u BiH na osnovu „stvarnih izbornih rezultata“.
Govoreći o izmenama Izbornog zakona i Ustava Federacije BiH, koje je u vezi sa Izbornim zakonom BiH nametnuo u julu, a dopunio ih na dan izbora, Šmit je kazao da je morao intervenisati da bi građani uopšte 2. oktobra mogli da izađu na izbore.
Prema njegovim rečima, učinio je to, jer nije bilo spremnosti političkih stranaka da se dogovore o tim pitanjima, čak ni u vezi sa prvim korakom – oko finansiranja izbora.
Navodeći da evropski standardi moraju da postanu norma u BiH i da ljudska i građanska prava moraju biti garantovana za sve u toj zemlji, on je naveo da se „pobrinuo za funkcionalnost Federacije BiH“.
„Nove sudije Ustavnog suda su imenovane. Preporučio bih svim političarima da pogledaju listu zadataka koje se pred njima nalaze. Suština je da ja nisam ovde napravio revoluciju. Imao sam još ideja koje sam hteo primeniti, ali sam morao poštovati Ustav“, kazao je Visoki predstavnik u BiH.
Dodao je da se „nešto mora preduzeti i kada je reč o Republici Srpskoj“, ali da mu je u ovom trenutku bio cilj da se „pobrine za funkcionalnost Federacije BiH“.
Govoreći o državnoj imovini BiH, naveo je da je rešavanje tog pitanja jedna od ključnih reformi koje BiH treba da sprovede da bi napredovala na putu pristupanja Evropskoj uniji.
„BiH je jedina bivša republika bivše Jugoslavije koja nije rešila pitanje državne imovine. Na osnovu odluka mog prethodnika, državna imovina se nalazi pod zabranom raspolaganja i ta odluka traje 17 godina“, kazao je Šmit.
On je pozvao sve političare u BiH da u državnom parlamentu donesu odluku o državnoj imovini, kao što je to navedeno i u odluci Ustavnog suda BiH.
„Parlament BiH mora konačno usvojiti zakon na državnom nivou koji se tiče državne imovine. Da budem sasvim jasan, ovde se ne radi o nekim poslovima iza kulisa. Radi se o tome da političari moraju da se pokrenu i rade svoj posao unutar državnih institucija“, dodao je Šmit.
Naglasio je da će se raditi na prihvatljivom rešenju, zasnovanom na Ustavu i zakonima, odnosno, kako je kazao, „ništa manje ni više od toga“.