Međutim, cene su i dalje tri puta veće nego prošle godine.
Cena gasnih fjučersa za novembarsku isporuku u TTF čvorištu u Holandiji pala je na oko 990 dolara za hiljadu kubnih metara, što predstavlja pad od 14% za dan.
Analitičari kažu da su cene prirodnog gasa nastavile opadajući trend u oktobru usred pozitivnih izveštaja o nivoima skladištenja u EU. Stručnjaci, međutim, ne isključuju mogućnost novog skoka cena. Prema njihovim rečima, neuobičajeno hladni meseci mogli bi ponovo da izazovu strah od šokova u snabdevanju.
Zabrinutost oko zimskih zaliha zahvata EU već mesecima, podstičući napore za gomilanje goriva. Prema podacima Gas Infrastructure Europe (GIE), rezerve su sada skoro pune i iznad petogodišnjeg proseka.
U međuvremenu, Bloomberg je prošle nedelje izvestio da uprkos tome što imaju dovoljno zaliha, čini se da zemlje članice EU imaju malu kontrolu nad gorivom bloka. Taj medij je naveo, pozivajući se na svoje podatke, da je samo oko 10 odsto gasa u skladištima od Italije do Holandije pod direktnom kontrolom javnih zvaničnika preko nacionalnih strateških rezervi. Ostatak je navodno u rukama međunarodnih trgovinskih kompanija, energetskih preduzeća i industrijskih grupa. Te firme mogu slobodno da prodaju ponuđaču sa najvišom cenom, čak i ako je u drugoj zemlji, dok je njihov glavni interes maksimiziranje profitnih marži.