Izlaznost u Opštini Kolašin do 18 sati je 66 posto, dok je u Budvi glasalo 54,8 odsto birača. U ostalim opštinama u kojima se danas održavaju izboru izlaznost do 18 sati kreće se između 40 i 70 odsto.
“Do 11 sati, prema podacima nevladine organizacije Centar za demokratsku tranziciju, na birališta je u glavnom gradu izašlo 20,1 posto birača. Prije četiri godine, taj broj je bio nešto veći, 20,8”, izvještava iz Podgorice Boris Gagić, reporter Al Jazeere.
On dodaje da su na prošlim izborima glasali i stanovnici Tuzi i Zete, koje su u međuvremenu dobile status opštine i odvojene su od Podgorice.
Prva nepravilnost zabilježena je u Šavniku, gdje je odmah nakon otvaranja zatvoreno jedno biračko mjesto, prenosi Tanjug Radioteleviziju Crne Gore.
Osim u Podgorici, izbori će biti održani u Bijelom Polju, Baru, Budvi, Danilovgradu, Žabljaku, Zeti, Kolašinu, Pljevljima, Plavu, Plužinama, Rožaju, Tivtu i Šavniku.
Lokalni izbori se održavaju u trenutku teške političke krize u Crnoj Gori, gdje su tokom dvije godine promijenjene dvije vlade, od kojih je ova druga u tehničkom mandatu.
U proceduri je inicijativa za razrješenje predsjednika države i šefa najuticajnije partije DPS Mila Ðukanovića, nakon što je odbio da na prijedlog parlamentarne većine od augusta 2020. da mandat za sastav nove vlade lideru Demosa Miodragu Lekiću.
Ovome je prethodio prijedlog Ðukanovića parlamentu za skraćenje mandata Skupštini, ali mu je taj prijedlog vraćen iz proceduralnih razloga.
Ovi lokali izbori biće održani po starom izbornom zakonima, uprkos višegodišnjim pozivima Evropske unije da se sprovede izborna reforma.
Analitičari smatraju da su ovi lokalni izbori generalna proba sa predstojeće vanredne parlamentarne izbore.
Redovni parlamentarni izbori trebalo bi da budu održani 2024.
Očekuje se da će se glavna bitka voditi na izborima u Podgorici, gdje živi gotovo 190.000 stanovnika, skoro trećina građana Crne Gore.