SANA, Jemen – Jemenski pobunjenici koje podržava Iran saopštili su da su gađali teretni brod u petak ispred naftnog terminala na jugu arapske zemlje uništene ratom kako bi sprečili svoje rivale, provladine snage, da ga koriste za izvoz nafte, preneo je Asošijeted pres.
Ova izjava je bila prva najavljena vojna akcija otkako je ranije ovog meseca isteklo primirje između zaraćenih strana u zemlji.
Huti su rekli da je napad u luci Daba, u jemenskoj istočnoj provinciji Hadramavt, bio „udar upozorenja“. Teritoriju kontroliše međunarodno priznata vlada zemlje.
U Jemenu od 2014. besni rat između pobunjenika Huti i provladinih snaga, koje podržava koalicija sunitskih arapskih država Zaliva.
Vlada je osudila napad i rekla da su „sve opcije otvorene u suočavanju sa ovom terorističkom akcijom“ i upozorila da bi to moglo negativno uticati na sve dalje mirovne pregovore.
Takođe se navodi da je napad u petak bio treći u poslednjih nekoliko dana dronova Huti na njihovoj teritoriji, nakon što je još jedan brod gađan u utorak i sredu uveče u luci Radoum, u centralnom delu jemenske obale u Adenskom zalivu.
Hadramavtov guverner, Mabkhout bin Madi, rekao je da je napad u petak uključivao dva udara dronova – u razmaku od nekoliko sati – veoma blizu broda, za koji je rekao da je u vlasništvu Grčke. Brod i posada su nepovređeni i plovilo je od tada otplovilo na bezbednu lokaciju.
Bin Madi je rekao da postoje planovi da se brod vrati u luku kako bi ukrcao svoj naftni teret.
Huti koje podržava Iran spustili su se sa planina 2014. godine, zauzeli severni Jemen i glavni grad te zemlje Sanu i primorali međunarodno priznatu vladu da pobegne u egzil u Saudijsku Arabiju.
Od tada je više od 150.000 ljudi ubijeno u nasilju, a 3 miliona je raseljeno. Dve trećine stanovništva dobija pomoć u hrani.
Prvobitno, dvomesečno primirje na koje je vlada pristala 2. aprila i Huti je produženo dva puta, do 2. oktobra. Od tada, i Sjedinjene Države i Ujedinjene nacije krive Huti za slom napora da se produži ponovo prekid vatre.
Jedna od glavnih prepreka primirju je korišćenje jemenskih resursa. Huti smatraju da naftu proizvedenu u Jemenu ne bi trebalo dozvoliti da se izvozi od strane vlade u nedostatku novca.