Brnabić je tokom sastanka sa specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom podsetila da će uskoro biti 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, a da na Kosovu Zajednica srpskih opština još nije formirana.
Istakla je da nastavak unapređenja svih oblasti saradnje sa SAD predstavlja jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije.
Eskobar je naveo da očekuje nastavak dijaloga Beograda i Prištine, i dalje korake u normalizaciji odnosa.
Naglasio je da je dijalog jedini način kojim se može doći do sveobuhvatnog rešenja koje će obezbediti napredak čitavom regionu.
Istakao je da će SAD nastaviti da pružaju snažnu podršku normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Eskobar je izjavio i da slobodni mediji imaju izuzetan značaj za budućnost regiona i imaju jednu od najvažnijih, ako ne i centralnu ulogu u uspehu regiona kao dela Evrope i transantlanske zajednice.
Eskobar je, na otvaranju Medijske konferencije Internjuz u Beogradu, istakao da je uveren da je Zapadni Balkan budućnost Evrope, region koji je njen najbrže rastući deo u ekonomskom i najdinamičniji deo u društvenom smislu.
„Pred nama su teška vremena, izazovi su veliki, a jedan od njih je da vlade zemalja u regionu nisu naučili da se izbore sa slobodom štampe“, dodao je Eskobar.
Prema njegovim rečima, slobodni mediji su se posvetili časnom zanimanju da edukuju zajednicu i učine da političari budu pošteni.
Videli smo u sukobima u Ukrajini koliko novinarstvo ima važnu ulogu. Uzdam se u ljude koji čine javno dobro i rizikuju dabi održali kredibilitet, rekao je Eskobar i naglasio da će Ambasada SAD nastaviti da bude partner i pružati podršku slobodi štampe u Srbiji i regionu.
Norik Selimi, osnivač platforme Pikasa, rekao je da potrošači krez medije i društvene mreže primaju ogromne količine podataka.
Posmatrajući podatke iz regiona, zapadnobalkanske šestorke, samo u 2022. godini 832 medijske kuće su proizvele do sada 9,1 milion vesti, odnosno 1.314 svakog sata, rekao je Selimi.
To je „primila“ publika od 296 miliona, odnosno 796 aktivnosti je bilo svakog sata, rekao je Selimi i naglasio da se na internetu dnevno provodi između tri i četiri sata.
Kada je reč o društvenim mrežama, ove godine bilo je 25 miliona sadržaja, odnosno 2,6 milijardi interakcija, naveo je Selimi.
Dodao je da je interesantno da se interakcija u regionu ostvaruje na mreži Instagram, potom slede Fejsbuk i Jutjub, dok je Tviter na samom začelju.