Visoke cene gasa podstiču investicije u ‘zeleni vodonik’

Visoke cene gasa podstiču investicije u ‘zeleni vodonik’

LONDON – Rast cena prirodnog gasa učinio je vodonik proizveden iz fosilnih goriva sve neekonomičnijim i podstakao više od 70 milijardi dolara novih investicija u vodonik iz obnovljivih izvora od izbijanja rata u Ukrajini, navodi se u izveštaju u četvrtak, piše Rojters.

Takozvani zeleni ili čisti vodonik se pravi pomoću elektrolizera koji se napajaju obnovljivom energijom za razdvajanje vode od kiseonika, dok se plavi vodonik pravi od prirodnog gasa sa tehnologijom za hvatanje i skladištenje proizvedenih emisija ugljen-dioksida.

Sivi vodonik izdvaja vodonik iz uglja ili gasa pomoću parnog reforminga metana i trenutno je standardni industrijski proces.

Zeleni vodonik se reklamira kao ključ za dekarbonizaciju industrije koje se oslanjaju na ugalj, gas i naftu – kao što su čelik i hemikalije. Ali troškovi proizvodnje su tradicionalno bili mnogo veći od drugih oblika vodonika.

Sa cenama gasa
nakon što su od početka rata u Ukrajini u februaru porasli za više od 70% na međunarodnim tržištima, troškovi proizvodnje vodonika iz fosilnih goriva postali su skuplji od zelenog vodonika, navodi se u izveštaju.

U Evropi, vlasnici sredstava za proizvodnju vodonika za fosilna goriva videće da će njihovi troškovi proizvodnje porasti za otprilike 50% više od prosečnih troškova zelenog vodonika na 7,60 USD/kg, dok novi plavi vodonik u Aziji košta 35% više na 6,40 USD/kg, a sivi vodonik je 29 % više od zelenog vodonika.

Kontinuirano brzo ulaganje u zeleni vodonik tokom narednih nekoliko godina moglo bi značiti da troškovi proizvodnje padnu ispod 2 USD/kg do 2030. godine, sa prosečnih 3,80-5,80 USD/kg pre rata u Ukrajini.

Ovo dovodi u opasnost više od 100 milijardi dolara vrijedna postojeća sredstva fosilnog vodonika da do 2030. postanu nasukana, navodi se u izvještaju.

Upotreba obnovljivih izvora energije se povećava ove godine jer zemlje pokušavaju da se odviknu od ruskog gasa, saopštila je ove nedelje Međunarodna agencija za energiju.

Carbon Tracker procenjuje da je 25 zemalja izdvojilo 73 milijarde dolara javnih i privatnih sredstava za proizvodnju zelenog vodonika od početka sukoba u Ukrajini, a najviše su obećale Nemačka, Maroko i Sjedinjene Države.