PARIZ – Ulični protesti nisu dobra strategija za suprotstavljanje iranskoj vladi, izjavila je iranska bokserka u egzilu nakon što se penjačica Elnaz Rekabi – koja je izazvala kontroverzu takmičeći se na međunarodnom takmičenju bez marame – vratila kući da bodri pristalice.
Sadaf Khadem je postala prva Iranka koja je učestvovala u zvaničnom bokserskom meču pre tri godine u Francuskoj i nadala se da će prednjačiti u Islamskoj Republici.
Međutim, otkazala je povratak kući nakon što je za njom raspisana poternica. Ova 27-godišnjakinja se od tada nastanila u zapadnoj Francuskoj, pokrenuvši sopstveni brend odeće i započevši poslovne studije.
Khadem je rekla da prati kontroverzu oko Rekabija, koja je ponovila komentare državnim medijima da se nenamjerno popela bez hidžaba.
„Ne slažem se sa uličnim protestima kao strategijom jer je vlada u Iranu toliko jaka. Svaki dan hapse ljude, ubijaju ljude. Plašim se za njihove živote. Nadam se da će uspeti, ali nisam baš optimista. “, rekla je Khadem Rojtersu u sredu, dodajući da je umesto toga pozvala na „sajber revoluciju”.
„Znam da je govoriti protiv iranske vlade veoma opasna aktivnost. Zato tri godine nisam ništa rekao, plašio sam se za bezbednost svoje porodice.
Khadem je rekla da sada veruje da je njena odgovornost da progovori, nakon smrti Mahse Aminija prošlog meseca dok je bila u pritvoru moralne policije Islamske Republike.
Amini je privedena zbog „neprikladne odeće“, a njena smrt je izazvala proteste širom zemlje tokom kojih su žene skidale i palile marame.
Protesti su prerasli u jedan od najsmelijih izazova Islamskoj Republici od revolucije 1979. godine, iako se čini da nemiri nisu ni blizu rušenja sistema.
Rekabijeva situacija je stoga privukla povećanu pažnju, ali Khadem je rekla da je njen status nacionalne sportistkinje verovatno štiti.
Iranske sportistkinje morale su da žive sa dodatnim teretom na ramenima, rekao je Khadem.
„Sportistkinja na visokom nivou u Iranu je uvek pod stresom“, rekla je ona. „Kada sam vodio svoju prvu borbu nisam razmišljao o boksu. Bio sam pod stresom zbog povratka kući. Zašto je to ovako? Samo želimo da bezbedno živimo normalnim životom.“