Rekordan broj Amerikanaca koji traže državljanstvo EU

Rekordan broj Amerikanaca koji traže državljanstvo EU

Amerikanci traže državljanstvo EU u većem broju nego ikada ranije, otkrio je u sredu Blumberg, pozivajući se na vladinu statistiku i nezavisne konsultantske kuće za državljanstvo. Prema firmi za državljanstvo Arton Capital, četiri puta više Amerikanaca traži drugo državljanstvo 2022. nego 2020. – broj koji ne uključuje one koji se prijavljuju za pasoše treće ili četvrte zemlje.

Verni reputaciji zemlje kao lonca za topljenje, oko 40% Amerikanaca ima pravo na evropsko državljanstvo, prema Global RCG, konsultantskoj kući koja pomaže Amerikancima da obezbede strano državljanstvo i boravišne dozvole. Neke zemlje imaju niže barijere za ulazak od drugih. Na primer, budući italijanski državljani treba samo da pokažu da imaju porodične veze sa zemljom iz 1861. godine, dok Irska dozvoljava Amerikancima četiri generacije koje su udaljene da se prijave sve dok je jedan od njihovih pradeda i prabaka tamo rođen.

Dvostruko više Amerikanaca – 3.284 – prijavilo se za irske pasoše u prvih šest meseci ove godine u odnosu na 2021, prema vladinim statistikama, dok su konsultantske firme za državljanstvo prijavile slične eksplozije interesovanja među potencijalnim državljanima Italije i Nemačke. Italijanska „lista čekanja“ za državljanstvo samo za konzulat u Njujorku uključuje 3.700 imena.

Program pomoći italijansko-američkom državljanstvu, konsultantska kuća sa sedištem na Floridi, udvostručio je interesovanje u odnosu na prošlu godinu, sa aplikacijama koje počinju da se ubrzavaju krajem 2021. „Politika je glavni razlog zbog kojeg ljudi traže da se izvuku,“ Direktor firme Đorđo Nusiner rekao je za Blumberg.

Osnivač Irish Citizenship Consultants Keli Kordes se složio, rekavši za novine: „Svaki put kada postoji ogromna politička odluka koja ima potencijal da dramatično promeni svakodnevni život Amerikanaca, vidimo porast pretraga sa obe strane političkog spektra. Ona je tvrdila da su se istrage utrostručile nakon odluke Vrhovnog suda da poništi Roe protiv Vejda i dozvoli državama da utvrde sopstvenu politiku pobačaja, iako su irski zakoni o abortusu stroži od onih u većini američkih država.

Poput onih Amerikanaca koji obećavaju da će se preseliti u Kanadu ako izbori ne prođu kako treba, oni koji se raspituju sa konsultantima za državljanstvo o drugom pasošu ne moraju nužno da deluju po svojim impulsima, radije „imaju opciju“, nemački advokat za imigraciju Džuli Šafer rekao je Blumbergu. Ona je napomenula da je i ona videla nagli porast istraga nakon Roe preokreta, iako su, kao i Irska, njeni zakoni koji regulišu abortus stroži od onih u mnogim američkim državama. Drugi potencijalni građani sveta zainteresovani su iz finansijskih razloga ili zbog lakoće putovanja, pošto je pandemija Covid-19 upozorila mnoge Amerikance na ograničenja njihovih američkih pasoša.