Vladimir Bilčik je rekao da nije vreme za dvosmislenost i da „Srbija mora da ostane na evropskom stolu“.
„Nadam se da će ova poruka ne samo odjeknuti, nego da će se takođe čuti sada kada se razgovara o formiranju nove vlade“, rekao je Bilčik.
U Evropskom parlamentu u Strazburu, danas je na agendi debata o proširenju i izveštaj hrvatskog poslanika Tonine Picule o toj politici Unije.
Ono što je za Bilčika najvažnije, kako kaže, jeste da se vidi da li je Srbija posvećena i koliko je ozbiljna za članstvo u EU.
„Ta posvećenost treba da bude puna, konsekventna, jasna i to je jedini put da bi mi imali uzajamno poverenje, zajedničku budućnost. Nadam da će izbor koji je Srbija napravila pre više godina za članstvo u EU, ostati jasan i sada kada smo suočeni s ruskim napadom u Ukrajini i kada je cela Unija pod ruskim napadom“, rekao je Bilčik.
Uverava da Unija zaista želi da Srbija bude deo iste familije i da radi sa EU i da je sasvim logično da Srbija bude EU članica jednog dana. „Do tog dana ima još puta i mi se nadamo da će Srbija doneti jasne odluke. Nije vreme za dvosmislenost i Srbija sada mora da ostane na evropskom stolu. Nadam se da će ova poruka ne samo ođeknuti nego da će se takođe čuti sada kada se razgovara o formiranju nove Vlade“, kazao je Bilčik.
Smatra, kao i većina njegovih kolega u EP, da Unija mora da produži sa proširenjem zato što je to jedna od najuspešnijih politika Unije. Bilčik podseća da su se sada, „posle brutalne ruske agresije na Ukrajinu, pravila igre u proširenju promenila“, s tim što sada ima još dve nove zemlje kandidate, a jedna od njih je pod napadom Rusije.
Bilčik kaže da debata treba da se vodi oko toga kako Zapadni Balkan doprinosi stabilnosti i bezbednosti Unije.
„Za to su nam potrebni angažirani balkanski partneri, posvećeni našim vrednostima i stavovima“, rekao je Bilčik.
Naveo je da su značajni stavovi država kandidata o ruskoj agresiji, o spoljnoj politici i sankcijama, o unutrašnjim reforme, strukturne promene i u oblasti energije.
Bilčik kaže da je važno i da se čuje gde balkanski partneri stoje u rešavanju konflikta iz prošlosti, kao što je to dijalog između Beograda i Prištine.