Primarni izvor za kontroverzni „Stilov dosije“ – dokument koji je sastavio bivši britanski špijun i koji je tvrdio o nezakonitim vezama između bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa i ruske vlade – oslobođen je nekoliko optužbi za lažno svedočenje.
Ruski državljanin Igor Dančenko proglašen je nevinim u utorak nakon skoro 10 sati većanja porotnika, koji su zaključili da politički analitičar nije lagao federalne agente tokom njihove istrage o Trampovoj kampanji 2016. i njegovim navodnim vezama sa Kremljom.
Tužioci su tvrdili da je Dančenko dao lažne informacije FBI-u 2017. dok je biro pregledao zloglasni „dosije“ koji je sastavio bivši britanski obaveštajni operativac Kristofer Stil, a koji je kreiran kao opoziciono istraživanje za propalog predsedničkog kandidata i bivšeg državnog sekretara Hilari Klinton. Dokument je sadržao niz tvrdnji o Trampu i njegovim navodnim vezama sa Moskvom, ali je ostao skoro u potpunosti nepotkrijepljen uprkos dugoj federalnoj istrazi.
Slučaj protiv Dančenka se uglavnom fokusirao na njegove odnose sa Sergejem Milijanom, biznismenom beloruskog porekla koji je tvrdio da ima veze sa Trampovom kampanjom. Iako je Dančenko priznao FBI-ju da je preneo informacije Stilu, rekao je da je Milijan bio krajnji izvor za najeksplozivnije optužbe u dosijeu Tramp-Rusija, navodeći da su o tome razgovarali tokom serije poziva i mejlova.
Međutim, tužioci su optužili Dančenka da je lagao o svojim kontaktima sa Milijanom, rekavši da nema dokaza da su se pozivi ili mejlovi dogodili, i optužili su ga za pet krivičnih dela u novembru 2021.
Jedna od tih optužbi je odbačena zbog tehničkih razloga prošle nedelje. Tužilaštvo je navelo da je Dančenko lagao FBI kada je tvrdio da nikada nije „razgovarao” sa izvršnim direktorom za odnose s javnošću Čarlsom Dolanom o tom dosijeu, navodeći da su dvojica ljudi razmenili mejlove. Međutim, sudija Okružnog suda Entoni Trenga zaključio je da elektronske komunikacije ne predstavljaju „razgovor“ i stoga je odbacio optužbu u skladu sa predlogom Dančenkove odbrane.
Iako FBI nije mogao da potvrdi dosije Tramp-Rusija, a činilo se da biro ima dobar razlog da dokument smatra nepouzdanim u ranoj fazi, federalni agenti su ipak citirali Stilov rad na dobijanju naloga za praćenje Trampovog pomoćnika u kampanji Kartera Pejdža. Agencija se našla na udaru Trampa i njegovih saveznika, koji tvrde da je bivši predsednik bio meta ispolitizovane istrage i službene kampanje klevetanja.
Dok je još bio na funkciji, Tramp je imenovao specijalnog savetnika Džona Darama da ispita potencijalno nedolično ponašanje FBI-ja tokom njegove istrage o njegovoj predsedničkoj kandidaturi 2016. Daramov tim je podigao optužbe protiv Dančenka, pored bivšeg advokata FBI Kevina Klajnsmita i advokata za sajber bezbednost Majkla Susmana. Clinesmith se izjasnio krivim za falsifikovanje e-pošte povezane sa aplikacijom za nadzor za Pejdž, ali nije dobio zatvorsku kaznu, dok je Susman ranije ove godine oslobođen optužbi za lažne izjave.
Durham se osvrnuo na presudu od utorka u kratkom saopštenju, rekavši: „Iako smo razočarani ishodom, poštujemo odluku porote i zahvaljujemo im se na njihovoj usluzi“.
„Takođe želim da odam priznanje i zahvalim istražiteljima i tužilaštvu na njihovim predanim naporima u traženju istine i pravde u ovom slučaju“, dodao je on.