VAŠINGTON – Američki predsednik Džo Bajden, pod ponovnim pritiskom zbog visoke inflacije zbog približavanja međuizbora, rekao je u utorak da će potpisati zakon o kodifikaciji prava na abortus u januaru ako demokrate budu kontrolisale zakonodavnu vlast sledeće godine, piše Rojters.ž
Bajdenove demokrate bi mogle da izgube kontrolu nad Predstavničkim domom, a možda i Senatom, na izborima u novembru. On pokušava da okupi stranku i njene pristalice oko prava na abortus, koja su oštro ograničena odlukom Vrhovnog suda pre skoro četiri meseca da poništi značajnu presudu Roe protiv Vejda.
Ako demokrate izaberu više senatora i zadrže kontrolu nad Predstavničkim domom, Bajden je rekao da će u januaru potpisati zakon kojim se kodifikuje Roe radi zaštite prava na abortus.
„Evo obećanja koje dajem vama i američkom narodu: prvi zakon koji ću poslati Kongresu biće kodifikacija Roe protiv Vejda“, rekao je Bajden tokom govora u istorijskom Hauard teatru u Vašingtonu u utorak.
Takođe je pozvao Amerikance da se sete kako su se osećali na dan kada je objavljena odluka suda.
„Želim da zapamtite da konačna reč sada ne ostaje na Sudu. Ne ostaje na ekstremističkim republikancima u Kongresu. Konačna reč o vašem pravu na izbor.. ostaje na vama. I ako uradite svoj deo posla i glasate , Demokratski lideri u Kongresu Obećavam da ćete učiniti naš deo. Ja ću svoj deo.
Predsednik je takođe citirao deo presude Vrhovnog suda u kojoj se kaže da žene nisu bez izborne ili političke moći, sugerišući da bi mogle da mobilišu i biraju zakonodavce da garantuju prava na abortus.
„Dozvolite da vam nešto kažem. Sud i ekstremni republikanci koji su decenijama pokušavali da svrgnu Roua uskoro će saznati“, rekao je Bajden. Zabrana abortusa stupila je na snagu u 16 država od presude suda.
Demokrate trenutno imaju neznatnu većinu u Predstavničkom domu i kontrolišu 50-50 Senat kroz sposobnost potpredsednice Kamale Haris da daje nerešene glasove.
Usvajanje takvog zakona moglo bi biti teško čak i ako demokrate zadrže svoju tanku većinu u Senatu, pošto pravila tog doma zahtevaju da se 60 od 100 senatora složi oko većine zakona.
Neke demokrate su predložile da se ukine senatski filibuster – zakonodavna blokada koja zahteva većinu od 60 glasova da bi se prevazišla – da bi se usvojilo pravilo o pravima na abortus, ali do sada nisu uspeli da prikupe podršku u svojim redovima za tu promenu.
Sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer rekla je u utorak da će Bajden podržati izrezivanje reforme filibustera kako bi se kodifikovala prava na abortus. Bajden je rekao da će podržavati takav potez u prošlosti.
Žan-Pjer nije rekao šta se dešava sa pravima na abortus ako demokrate ne kontrolišu zakonodavnu vlast.
Marjorie Dannenfelser, predsednica grupe protiv abortusa Suzan B. Anthoni Pro-Life America, rekla je „ohrabrujemo republikance koji podržavaju život da nastave sa napadima kako bi razotkrili ovu ekstremističku poziciju“.
Dok je abortus igrao ključnu ulogu u srednjoročnim porukama demokrata, ankete Rojtersa/Ipsosa pokazuju da su Amerikanci više zabrinuti zbog inflacije.
U celoj zemlji, samo 8% Amerikanaca je navelo kraj nacionalnih prava na abortus kao pitanje koje će najviše uticati na to kako će glasati u novembru, u poređenju sa 27% koji su naveli inflaciju u anketi sprovedenoj od 27. septembra do 3. oktobra.
Oko 20% demokratskih žena navodi ukidanje nacionalnih prava na abortus kao svoje glavno pitanje za poluvreme, u poređenju sa 22% koji navodi inflaciju. Izvan te grupe, abortus je niži prioritet.
Bajden i najviši zvaničnici Bele kuće ovog meseca su najavili nove smernice i grantove za zaštitu prava na abortus i kontracepciju. Rekao je da neće „sedeti i dozvoliti republikancima širom zemlje da sprovode ekstremne politike“.