Tusk je rekao da je odavno jasno da je Rusija umešana u aferu, ali da je potrebna parlamentarna istražna komisija da bi se utvrdile razmere ruskog mešanja i u kojoj meri su Poljaci sarađivali sa ruskim obaveštajnim službama.
Prisluškivanje i objavljivanje privatnih razgovora lidera iz sveta politike i biznisa izazvalo je skandal 2014. koji je narušio ugled Tuskove proevropske stranke Građanska platforma i pomogao vladajućoj populističkoj stranci Pravo i pravda da osvoji vlast sledeće godine.
Tusk je na konferenciji za novinare u Varšavi tvrdio da je ta afera bacila senku na aktuelnu desničarsku vladu zbog utiska da je na vlast došla uz pomoć ruskog mešanja.
Obraćajući se lideru vladajuće stranke Jaroslavu Kačinjskom, Tusk je rekao: „G. Kačinjski, u interesu Poljske, javnog mnjenja, ali i u interesu vas i vaše stranke, da ova uznemirujuća nejasnoća, ova uznemirujuća senka koja visi nad vašim vladama ne ostane.
„Pozivam na formiranje parlamentarnog istražnog odbora kako niko u Poljskoj ne bi mogao da spekuliše da su moć prava i pravde zapravo instalirale ruske službe“, rekao je Tusk. „Danas su takve pretpostavke validne.“
Poljski biznismen Marek Falenta je osuđen i osuđen na 2 i po godine zatvora zbog organizovanja nelegalnih snimanja u varšavskim restoranima, a osuđena su i dva konobara.
U vreme snimanja, Falenta je dugovala milione dolara za ugalj ruskoj kompaniji za ugalj povezanoj sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Njegovi poslovni interesi bili su povređeni planovima vlade na čelu sa Građanskom platformom da blokira uvoz ruskog uglja.
Ovo pitanje se vratilo u javnu debatu ove nedelje nakon što je poljski Nevsveek objavio izveštaj u kojem se poziva na svedočenje koje je svedok dao tužiocima u Gdanjsku 2021. Svedok, bivši poslovni partner Falente identifikovan samo kao Marcin V., rekao je u svedočenju koje je citirao Nevsveek da Ilegalni snimci su prodati ruskim obaveštajnim operativcima pre nego što su objavljeni u poljskim časopisima počev od 2014.
Nakon što su Zakon i pravda preuzeli vlast, Poljska je povećala uvoz ruskog uglja, iako ga je ove godine blokirala kao reakcija na rusku invaziju na Ukrajinu.
Istraživački novinar koji je napisao članak, Grzegorz Rzeczkovski, rekao je da tužioci u Poljskoj istražuju finansijske i poslovne aspekte slučaja, ali da su „potpuno ignorisali nit špijunaže“.
Ministar pravde Zbignjev Ziobro je u ponedeljak demantovao tu tvrdnju.
Takođe je rekao da ako su ruske obaveštajne službe imale ulogu u snimcima, onda je to na kraju bilo kompromitujuće za Tuska, koji je vladao Poljskom kao premijer od 2007-2014, jer pokazuje da su sopstvene bezbednosne službe Poljske „bile toliko slabe da su Rusi mogli da deluju slobodno ovde.”
Premijer Mateuš Moravjecki optužio je Tuska da kreira „potpuno lažne scenarije“ kako bi poboljšao sopstvenu reputaciju.
Tusk je na konferenciji za novinare u Varšavi tvrdio da je Poljska postala previše zavisna od ruskog uvoza uglja u prvim godinama vladavine zakona i pravde, što je sada pitanje posledica pošto se Poljska suočava sa nestašicom uglja usred veće energetske krize.