Gostujući u emisiji „Sunday with Laura Kuenssberg“ na BBC, profesorka Ozlem Turedži rekla je da oni smatraju da je lek za kancer na dohvat ruke.
Vakcina protiv kancera, koja bi se zasnivala na otkrićima koje su naučnici postigli tokom razvoja vakcine protiv kovida-19, mogla bi da bude široko dostupna u roku od samo osam godina, rekao je profesor Ugur Sahin.
„Verujemo da će se to desiti, definitivno, pre 2030. godine“, dodao je on.
Profesor Sahin je takođe istakao da se nada da bi vakcina, koja je trenutno u razvoju, obučila telo da prepozna i napadne karcinom koristeći tehnologiju mRNK, piše Business Insider .
„Cilj koji imamo je da možemo da koristimo individualizovani pristup vakcini kako bismo obezbedili da direktno nakon operacije pacijenti dobiju personalizovanu vakcinu“, objasnio je profesor.
Bajontek se prvobitno fokusirao na razvoj tehnologija zasnovanih na mRNK za specifičan pristup lečenju karcinoma, prema pisanju The New York Times .
Profesorka Turedži je rekla da su ih iskustva u radu na odeljenjima za karcinom, kao mlade lekare, koji su bili frustrirani što nisu u mogućnosti da ponude lečenje onkološkim pacijentima, navela na njihov rad u istraživanju karcinoma.
„Taj rad je bio „vetar u leđa“ za razvoj vakcine protiv kovida-19, sada se vraćamo na istraživanje karcinoma“, rekla je profesorka Turedži.
Kunsberg je pitala bračni par da li „još postoji šansa“ da vakcina protiv kancera ne deluje.
„Mislim da ne“, odgovorila je Turedži i dodala da sve što su naučili o imunološkom sistemu i o tome šta se postiže vakcinom protiv karcinoma pokazuje, u principu, jasnu aktivnost – „možemo da izazovemo te T-ćelije ubice, možemo da ih usmerimo“.
Ona je rekla da ostaje da se vidi kako će lekari koristiti druge vrste medicinskih intervencija u kombinaciji sa vakcinom i šta još treba da se podesi kako bi pacijenti bili izlečeni.
„Svaki korak i svaki pacijent kog lečimo u ovim ispitivanjima karcinoma pomaže nam da razumemo više o tome protiv čega se borimo i kako da to rešimo“, dodala je profesorka.