Zajedničkom vežbom spasilaca iz Srbije i BiH do efikasnijih akcija spasavanja na Drini

Zajedničkom vežbom spasilaca iz Srbije i BiH do efikasnijih akcija spasavanja na Drini

„Poboljšanje spremnosti za hitne intervencije i koordiniran odgovor u pograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine“ naziv je projekta koji sa 375.000 evra finansira Evropska unija, a zajedno sprovode gorske službe spasavanja Srbije, Brčkog, Sarajeva i Planinarski klub „Tara“. Ovog vikenda i zajednička vežba spasavanja sa brzih voda na Perućcu, prenosi RTS.

Ušće Dervente u Perućačko jezero, sa strmim obalama i brzacima prostor je na kome zajednički kombinovani timovi pokazuju. Koliko su spremni za vanredne situacije koje ne poznaju državne granice.

„Imali smo obuku za skijaše,pa smo imali za turno skijaše. Nakon toga smo imali edukaciju za spašavanje na brzim vodama i poplavama. Nakon toga smo imali ljetos osnovni kurs gorske službe spašavanja i sad je tu kruna jedna svega što smo radili“, rekao je Dženadin Veladžić iz Gorske službe spasavanja Sarajeva.

Srpski spasioci ističu da je koordinacija službi značajna u vanrednim situacijama.

„Ono što je nama ovde značajno to je ta koordinacija službi kada dođe do vanredne situacije da mi znamo kako da delujemo. Iako su ekipe gorskih službi iz različitih zamelja da to bude uigrano i kontinuirano“, naveo je Marko Čalija iz Gorske službe spasavanja Srbije.

Kada čamac ostane zaglavljen u rečnoj bujici, a na njemu ima i povređenih, što je na području sa mnoštvom planinskih, brzih reka veoma moguće, ne samo situacija za vežbu, nastupaju spasioci s obe strane Drine što je deo i pogranične saradnje.

„U okviru projekta koji je već od 2014. na snazi i konstantno se usavršavamo u raznim tehnikama, jedna tenika je spasavanje sa brzih voda i bujica“, rekao je Igor Tonković iz Gorske službe spasavanja Srbije.

„Nakon svih obuka najbitnije dođu ove zajedničke vježbe gdje se spasioci međusobno upoznaju i pored tih vježbi. Tu je uvijek i druženje i nastavlja se dalja i dublja saradnja između tih partnerskih organizacija“, istakao je Adnan Osmanović iz Gorske službe spasavanja distrikta Brčko.

Za spasioce kažu da su volonteri koji svoj posao u vanrednim situacijama obavljaju veoma profesionalno. Pripreme i vežbe su im važne, ali i želja da bude što manje potrebe za njihovim angažovanjem.